Christopher Plummer hayatını kaybetti: Müzikal efsanesinin en iyi 10 filmi

Hollywood'un efsane aktörü Christopher Plummer, Connecticut’taki evinde 91 yaşında hayatını kaybetti. Yakınları Plummer’ın, 53 yıllık eşi Elaine Taylor’ın ellerini tutarak huzur içinde gözlerini yumduğunu açıkladı. Geriye onlarca sinema şaheseri bırakan Christopher Plummer'ın en iyi 10 performansını derledik...

07 Şubat 2021, Pazar 10:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

‘Neşeli Günler’ (Sound of Music) müzikalindeki başarısıyla ölümsüzleşen Kanadalı oyuncu Christopher Plummer, 91 yaşında hayatını kaybetti. Oscarlı Plummer’ın evinde düşerek başını sert bir yere çarpmaya bağlı öldüğü açıklandı. Plummer, müzikaldeki ‘Yüzbaşı Von Trapp’ karakteriyle hafızalara kazınmıştı. 2012’de 82 yaşında ‘Beginners’ filmiyle ‘Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu’ ödülüyle Oscar kazanan en yaşlı kişi olmuştu.

10- A Beautiful Mind

10- A Beautiful Mind

Uzun metrajlı biyografik bir film olan A Beautiful Mind'ın başrolünde paranoid şizofreniden muzdarip olan Nobel Barış Ödülü sahibi Amerikalı bir matematikçi olan John Nash'i canlandıran Russell Crowe var. Filmde Christopher Plummer ise Nash ve ailesinin bu hastalıkla başa çıkmasına yardım etmeye çalışan Dr. Rosen'ı canlandırıyor.

2- The Sound Of Music (Neşeli Günler)

2- The Sound Of Music (Neşeli Günler)

The Sound Of Music (Neşeli Günler), başlangıçta hiçbir ortak yanları olmayan ancak sonradan birbirine aşık olan 2 kişinin hikayesini konu alıyor. Kaptan von Trapp'ı canlandıran Christopher Plummer'a Julie Andrews eşlik ediyor.

3- Beginners

3- Beginners

2010 yılında vizyona giren bu romantik komedide, Christopher Plummer ve Ewen McGregor birbirini daha iyi tanımaya çalışan baba oğlu canlandırıyor. Filmdeki performansıyla Plummer, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı'nı aldı.

4- The Girl With The Dragon Tattoo (Ejderha Dövmeli Kız)

4- The Girl With The Dragon Tattoo (Ejderha Dövmeli Kız)

Psikolojik suç romanına dayanan The Girl With The Dragon Tattoo'de Christopher Plummer, zengin yaşlı bir adam olan Henrik Vanger'ı canlandırıyor.

5- Malcolm X

5- Malcolm X

Uzun metrajlı biyografik filmde, siyahı aktivist Malcolm X'i Denzel Washington canlandırıyor. Film, Malcolm X'in hayatını, İslam'a dönüşünü, Betty X ile evliliğini, hac ziyaretini ve suikastini anlayıyor. Filmde Christopher Plummer, ırkçı hapishane papazı Chaplain Gill'i canlandırıyor.

6- 12 Monkeys

6- 12 Monkeys

Bilim kurgu filmi olan 12 Monkeys, dünyayı saran ölümcül bir virüsün ardından hayatta kalanların yer altında yaşadığı 2035 yılında başlıyor. Filmde Plummer, virolog olan Dr. Leland Goines'i canlandırıyor.

7- The Insider

7- The Insider

Gişe pek bir başarı edemese de, The Insider, hikayesi ve oyuncularıyla eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Filmde Christopher Plummer, haber sunucusu Mike Wallace'ı canlandırıyor.


8- The Man Who Would Be King

8- The Man Who Would Be King

Sean Connery, Michael Caine, Saeed Jaffrey ve Christopher Plummer'ın rol aldığı The Man Who Would Be King'in senaryosu, 1888 yılında yazılan romana dayanıyor. 1975 yılında vizyona giren filmde Christopher Plummer, Rudyard Kipling'i canlandırıyor.

9- Knives Out

9- Knives Out

Eleştirmenlerin büyük beğenisini kazanan Rian Johnson'ın yönettiği 2019 filmi Knives Out'ta Christopher Plummer, odasında gizemli bir şekilde ölü bulunan Thrombey ailesinin patriği Harlan'ı canlandırıyor.

10- Up

10- Up

2009 yapımı Pixar'ın animasyon filmi Up, Paradise Falls'u bulmak için maceraya atılan dul bir yaşlı adamın hikayesini anlatıyor. Yaşlı adam Carl, evini uçurmak için binlerce balon bağlıyor. Christopher Plummer, Carl'a uçması için ilham veren kaşif Charles F. Muntz'u seslendiriyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gelmiş geçmiş en iyi 9 Super Bowl Half Time performansı