Châteauroux nerede?

Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan Fransa, turizmde en ön plana çıkan ülkelerden biri. Fransız İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü süre zarfında inşa edilen kaleleri, ihtişamlı kilise ve katedralleri, bazıları UNESCO korumasında olan tarihi eser ve yerleşim yerleri ile tarih tutkunlarının gözdesi haline geliyor. Ayrıca Centre-Val de Loire yönetim bölgesinde bulunan Châteauroux gibi içinden nehir geçen ve nehir kıyılarında eski yerleşim birimleri ile birlikte doğal güzelliklerin çevrelediği manzaralar oluşturan şehirler, daima Fransa'nın en çok ilgi çeken destinasyonları arasında yer alıyor.

09 Eylül 2020, Çarşamba 11:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Châteauroux’da ne yenir?

Châteauroux’da ne yenir?

Centre-Val de Loire bölgesi, çeşitli mutfaklardan zengin bir Fransız gastronomi mekânı. Dut üretiminin yaygın olduğu kent bu meyveyi yemeklerinde de sıkça kullanır. Fıstıktan bal kabağına, patates krepine kadar, mezelerden tatlılara pek çok çeşitli ve karakteristik yemek bulabilirsiniz. Keşfedilmeyi bekleyen lezzetleri arasında şunlar yer alır. 

Berrichon 

Dışı hamur içi ise baharatlarla lezzetlendirilmiş yumurta, domuz pastırması ve eti içeren lezzetli bir yemek. 

Patates Rulo

Patates püresi, un, yumurta ile yapılan kabarık lezzetli bir yemek. 

Sütlü Peynirli Çiftli Çikolata Salatası

Hem tatlı hem tuzlu olan bu salata içinde keçi peynirinden, meyvelere, pastırmadan mercimeğe pek çok çeşitli malzeme yer alır. 

Châteauroux’da gezilecek yerler

Châteauroux’da gezilecek yerler

Berry bölgesi, Saint-Martin kapısı, antik surların bir ihtişamı dahil olmak üzere birçok ilgi çekici yere sahip olan kent, Orta Çağ sokakları 13. yüzyıldan kalma eski manastırı ile göz kamaştırır. Geçici çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği yapan Château Raoul ve Neo-Romanesk Notre-Dame Kilisesi görülmeye değer yerlerdir. Bir zamanlar Napolyon'un silah arkadaşı General Bertrand'a ait olan ve bugün Napolyon'un hatıra eşyası ve güzel sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan 18. yüzyıldan kalma bir konak olan Musée-Hôtel Bertrand'da ziyaret edebileceğiniz bir başka nokta. 

Châteauroux'un eteklerinde yer alan küçük Déols görkemli Romanesk çan kulesi, eski Benedictine manastırının kalıntıları mimari tutkunları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Her ağustos ayında Châteauroux kasabası, müzik gösterileri ve dans kursları içeren Darc festivaline ev sahipliği yapıyor.

Aziz Martin'in Kilisesi

Kilise 1862 yılında tarihî miras olarak sınıflandırılmıştır. Köyün en eski kesiminde, Indre'nin sol sahilinden birkaç metre uzaklıkta yer alan yapı, Romanesk tarzında inşa edilmiş eşsiz bir eserdir. 1839'da Saint Martin ve Ardentes Saint Vincent'ın birleşmesinden sonra, St. Martin bir kilise olmaktan çıktı. Halen basit bir şapel olarak ibadete açık. 


Bertrand Müzesi

Napolyo’a yakınlığı ile tanınan Genel Bertrand’ın yaşadığı bu 18.yy konağı, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzede yer alan 26 odanın her birinde farklı eserler yer alır. 1770'lerde inşa edilen bu tarihî konağın sahibi General Henri-Gatien Bertrand (1773-1844), ordunun saygın bir mareşali ve Napolyon'un silah arkadaşıdır.

Aziz Andrew Kilisesi

Saint-André de Châteauroux Kilisesi, 19. yüzyılın Neo-Gotik yapılarından biridir. 1944 yılında savaşta bombalardan dolayı camları kırılan kilise daha sonra restorasyon geçirerek tekrar eski güzel görünümüne kavuşturuldu. 


Halk Parkı

Şehrin 3.9 hektarı kapsayan park, büyük bir gölet, uzun ömürlü ve olağanüstü ağaçların bir araya gelmesiyle oluşmuş doğal bir alan. 

Châteauroux Ormanı

Poinconnet kasabasını çevreleyen, Fransa'nın en büyük meşe ormanlarından biri olan 5204 hektarlık bir alana yayıldı. Bu eşsiz ormanda doğal hayatın içinde geyikleri ve çeşitli hayvanları gözlemleme şansı bulabilirsiniz. Orman içinde yürüyüş alanları, doğal göletler ve harika bir manzara sizleri bekliyor. 


Balsan Parkı ve Şatosu

Balsan Parkı, 4.5 hektarlık alan yayılmış eski fabrika, iki şato ve nehir arasında bulunan bir dinlenme alanıdır. Ağaçlar, çocuk oyun alanı ile çok ilgi gören park aynı zamanda nehir boyunca uzanan büyüleyici bir yolla şehir merkezine bağlanıyor. 

Jardin des Cordeliers

Bahçe 13. yüzyılda inşa edilen aynı isimli manastıra aittir. Güzel çiçekli teraslarından geçerek huzur dolu eşsiz bir manzaraya tanık olabilirsiniz.  

Notre-Dame Manastırı'nın Çan Kulesi

12. yüzyılda inşa edilmiş bu yapı 42 metre yüksekliğindeki gri taş kulesi ile ilgi çekmektedir. Châteauroux yakınlarındaki Déols kentinde yer alan bu ünlü çan kulesi geçmişin ihtişamını yansıtır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Eylülde bir başka olan 8 tatil yeri