CIA'in gizli tesisi iddiası

CIA'in gizli tesisi iddiası

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA), Somali'de terörle mücadele amacıyla gizli bir tesis kullandığı ve Mogadişu'da yine gizli bir hapishane oluşturduğu iddia edildi

13 Temmuz 2011, Çarşamba 14:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Amerikan The Nation dergisi, CIA’nın, Hint Okyanusu kıyısında, içine kapalı bir toplumu andıran ve büyük koruma duvarlarının ardına gizlenmiş 10 kadar binadan oluşan "büyük bir kapalı kompleks"e sahip olduğunu yazdı.

Bu kompleksin, kendi havaalanı olduğu ve Somalili askerlerce korunduğu, ancak girişlerin ABD askerleri tarafından kontrol edildiği belirtildi.

Dergi, CIA’nın, bölgede El Kaide’ye bağlı Eşşebap örgütüne karşı "gizli saldırılar düzenleyebilecek ve ’muharebe’ operasyonlarında hedef gözetebilecek yetenekte olacak yerli bir saldırı gücü" oluşturmaya çalıştığını bildirdi.

Dergi, CIA’nın ayrıca, Somali istihbarat servisinin merkezinde yer altında gizli bir hapishane oluşturduğunu, burada Eşşebap üyesi olduğundan şüphelenilen veya bu örgütle bağlantısı olduğu düşünülen kişilerin tutulduğunu belirtti. Bu kişilerden bazılarının Kenya veya başka yerlerde yakalandığını yazan dergi, hapishanenin resmen Somali istihbarat servisinin yetkisi altında olduğunu, ancak personel ücretleri ödemelerinin ve sorgulamaların CIA ajanları tarafından yapıldığını kaydetti.

Bu arada, ABD istihbaratına yakın bir yetkili, derginin bu iddialarını reddetti ve "CIA’nın Somali’de sahibi olduğu veya yönettiği hiçbir hapishane bulunmadığını ve buralarda sorgulamalar yapmadığını" söyledi. Yetkili, CIA’nın, ülkede sadece "çok nadir durumlarda" Somalili ajanların sorgulamalarına katıldığını belirtti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika... Türkiye, Pakistan ve Afganistan'dan ortak bildiri