Çiçek: Anayasa için CHP'den randevu aldık

TBMM Başkanı Çiçek, "Anayasa Uzlaşma Komisyonu olarak CHP'den 18 Haziran için randevu aldık" dedi

11 Haziran 2012, Pazartesi 15:48
A A
Çiçek: Anayasa için CHP'den randevu aldık

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu olarak, CHP’den 18 Haziran Pazartesi günü için randevu aldıklarını bildirdi.

A Haber’de soruları yanıtlayan Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ziyaretlerini değerlendirdi.

Çiçek, gelecek hafta genel başkanlardan randevu istediklerini, bunlardan belirlenenlerin olduğunu bildirdi. Çiçek, 18 Haziran Pazartesi günü saat 11.00’de CHP’den randevu aldıklarını kaydetti.

Anayasa yapımında zorlu bir sürece girdiklerini, en zor kısmının yazılım süreci olduğunu belirten Çiçek, anayasanın çatısı, omurgasının bu süreçte ortaya çıkacağını kaydetti.

Çalışmaların istedikleri hızda gidip gitmediğine yönelik soruyu Çiçek, "Hızdan ziyade konuların önemiyle ilgili bir konudur. Süre tespit etmedik. Kabul etmek gerekir ki Türkiye pek çok konuyu tartışıyor; bazen sert, bazen olabildiğince soğukkanlı. Bunların önemli kısmı anayasa ile bağlantılıdır" diye yanıtladı.

Çiçek, tartışmanın, kavga olarak anlaşılmamasını isteyerek, bunun müzakere etmek anlamında olduğunu kaydetti. Çiçek, 4 siyasi partinin, aynı düşünmesi halinde böyle bir komisyona da gerek duyulmayacağını belirterek, zaman zaman 4, bazen 2 farklı fikir ortaya çıkabildiğini söyledi. Çiçek, bütün bunların görüş birliği içinde metne dönüşeceği için müzakerelerin zaman zaman uzun tutulabildiğini ifade etti.

Bu süreci yıl sonuna kadar tamamlama hedefinin hala geçerli olup olmadığına ilişkin soruyu yanıtlarken Çiçek, hala geçerli olduğunu bildirdi. Çiçek, bu hedefi de komisyonun belirlediğine işaret etti.

-"Kurumsal olarak temsil ediliyorsa"-

Cumhurbaşkanı Gül’ü ziyarete CHP’den Süheyl Batum’un katılmadığının anımsatılması üzerine Çiçek, bu ziyaretleri 4 partinin, komisyonda birlikte karar verdiğini dile getirdi. Çiçek, birisinin "gerek yok" demesi halinde zaten ziyaretlerin yapılamayacağını kaydetti. Çiçek, bugün 4 partinin de temsil edildiğini ifade ederek, buradan özel bir anlam çıkarılmamasını istedi.

Toplantılarda kurumsal temsili esas aldıklarını anımsatan Çiçek, 12 kişinin tamamının her yere gitmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Çiçek, parti programları, kongreler, yurtdışı seyahatler nedeniyle bütün komisyon üyeleriyle yaptıkları toplantının hemen hemen bulunmadığını dile getirdi.
Çiçek, kurumsal olarak, parti orada temsil ediliyorsa, aldıkları karar gereğince bunun yeterli olduğunu belirtti.

-Cumhurbaşkanı’nın tavsiyeleri-

Ziyarette, Cumhurbaşkanı Gül’ün mesajlarının sorulması üzerine Çiçek, Gül’ün, bu süreci yakından takip ettiğini bir kez daha gördüklerini söyledi. Çiçek, Gül’ün komisyonu cesaretlendirici, anayasa yapımının ülke için önemini ifade eden, "şunlara dikkat edilirse iyi olur" şeklinde bazı tavsiyeleri olduğunu anlattı. Çiçek, şöyle devam etti:

"Bunlardan biri, ’en idealini yapmak arzumuzdur ama en ideali yapılamıyorsa bugünkünden daha iyi bir anayasa yapılması yönünde -mealen söylüyorum- maksadın hasıl edilmesi açısından önemli olduğunu, ortak paydaların giderek büyütülmesi gerektiğini, mümkün olduğu kadar anayasanın teferruatlı olmaması gerektiğini’ ifade etti. Bu, bir çok kişi tarafından da tavsiye edildi. Bugün ayrıntıyı düzenledik, 2-3 sene sonra belki o ayrıntı önümüzü tıkayacaktır. Anayasa değişikliği çok kolay olmayacağı için daha çok genel çerçeveyle ilgili bir kısım düzenlemelerin yapılmasının, daha doğru olacağı tarzında, bizim de olumlu karşıladığımız, kendi aramızda bir ölçüde müzakeresini yaptığımız tavsiyeler oldu."

Ziyarette, başkanlık sisteminin gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruya Çiçek, "Bu isim zikredilerek değil ama önemli konularla ilgili olacaksa, belki daha bilimsel çalışmalar yapılıp, ona göre karar verilmesinin daha doğru olacağı...Bu doğrudan başkanlıkla ilgili değil. Anayasada 4 partinin daha yoğun müzakere edeceği konular var, o konularla ilgili de o yöntemin olabileceği gibi bir tavsiyesi oldu" karşılığını verdi.

-"Kriz konusu olmaya devam eder"-

Çiçek, anlaşma olmadığı, yeni bir anayasa yapamadıkları zaman bunun Türkiye’ye getirebileceği sıkıntıları herkesin görmesi gerektiğini, 30 yıldır şikayet ettikleri bu anayasanın ülke gündeminde kalacağını, sorunların da büyüyerek ülkenin önünde tartışma, gerginlik, kriz konusu olmaya devam edeceğini belirtti.

Türkiye’nin, yeni bir anayasa yapacağını ilan ettiğini, yurt dışından gelen heyetlerin anayasa yapım sürecini sorduğunu anlatan Çiçek, Türkiye’nin, anayasa yapmaya çaba gösteren ülke olarak görüldüğünü ifade etti.

Çiçek, Cumhurbaşkanı’ndan, genel başkanlardan, medyadan bu sürece olumlu katkı vermelerini isteyerek, zaman zaman tartışmalar olsa da yol gösterici tavsiye, beyanlar beklediğini ifade etti.

-"Siyasetin kışı daha ağır geçti"-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun görüşmesinin, yeni anayasa yapımına olumlu yansımasının olup olmayacağına ilişkin soruyu yanıtlarken Çiçek, ortam ne kadar sakin, gerginlikten uzak olursa, barış huzur ortamı oluşursa, anayasa yazımının da etkileneceğini söyledi. Çiçek, bu işlerde bayram havasına, barış, huzur ortamına ihtiyaç bulunduğunu dile getirdi.

Çiçek, Türkiye’de bu yıl kış şartlarının ağır geçtiğini, siyasetin kışının ise bundan daha ağır geçtiğini dile getirdi.

Erdoğan ile Kılıçdaroğlu görüşmesinin, 1 yıl içinde ilk kez yapıldığına işaret eden Çiçek, "Keşke daha fazla yapılmış olsa. Meclis içindekiler, Meclis dışındakiler de görüşebilse. Türkiye’nin köklü meselelerinin çözüme katkı sağlar. Garip değil mi? Türkiye’nin meselesini yabancılarla, herkesle konuşuyoruz bir birbirimizle konuşamıyoruz. Konuşamazsak nasıl anlaşacağız, uzlaşacağız? Bu görüşme, 5-6-9 ay önce niye yapılmadı? Birilerini suçlamak, sorgulamak adına demiyorum. Daha önce yapılsaydı, sorun olarak yaşadıklarımız sorun olmaktan çıkar ya da bu boyutta olmazdı" dedi.
Demokrasilerde hiçbir şeyin yüzde 100 ittifakla olmayacağını vurgulayan Çiçek, "Birden çok parti varsa, her birinin olaylara bakışı farklıysa ittifak mümkün olmayabilir, olmadığında da eyvah demek doğu değil" diye konuştu.

-Kemal Aktaş’ın durumu-

Yargıtay tarafından hapis cezası onanan Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş’ın durumunu incelettirdiğini belirten Çiçek, karar almalarının fazla uzun sürmeyeceğini bildirdi.

Hata yapılırsa bunun dönüşünün olmayacağını vurgulayan Çiçek, "Onun için hassas davranıyoruz. Bir de emsal oluşuyor. Yanlış bir uygulamayı daha sonrakiler için ortaya koymamak gerekir" dedi. Çiçek, "Kısa sürede bir karar vereceğiz" dedi.

Darbeleri Araştırma Komisyonu’nun ziyaretinde 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in "Bu zamanları araştırırken dikkatli olun, mağdur yaratmayın, yarın da başkaları bu günleri araştırır" sözlerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Çiçek, "Sayın Demirel’in bilgi vermek yerine tavsiyede bulunduğu anlaşılıyor. Tavsiyeler de önemlidir ama bu safhada lazım olan bilgidir" diye konuştu.

Çiçek, "kürtaj tartışmasıyla" ilgili soruya "Bu konuda keyfiliklerin, sıkıntıların olduğu ortada" karşılığını verdi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.