Çiftler hamile kalmak için kaç kez cinsel ilişkiye girmeli? Nasıl hamile kalırım?

Çiftler hamile kalmak için kaç kez cinsel ilişkiye girmeli? Nasıl hamile kalırım?

Bazı çiftler birkaç denemede bebek sahibi olabilirken bazıları ise aylarca denemek zorunda kalır. Bir ebeveyn sitesi olan Channel Mum.com'un yaptığı anketin sonuçları hayli ilginç. Yapılan ankete göre çiftler bebek sahibi olmaya karar verdikleri andan itibaren hamilelik testindeki o iki çizgiyi görmek için ortalama 78 kez cinsel ilişkiye giriyor. Bu rakam 158 gün ile 6 ay arasında yayılıyor. Peki, Çiftler hamile kalmak için kaç kez cinsel ilişkiye girmeli? Nasıl hamile kalırsınız?

01 Mart 2019, Cuma 13:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Anne-bebek sitesi olan ChannelMum.com'un yaptığı ankete katılan 1194 çift ayda ortalama hamile kalabilmek için 13 kez cinsel ilişkiye girdiğini söylüyor.

Ayda ortalama 13 kez ilişkiye giriyorlar

Ayda 13 kez seks yapmak çok eğlenceliymiş gibi gelebilir ama ankete katılanların yüzde 18'i bebek yapmak için seks yapmanın angarya gibi geldiğini belirtmiş. Yüzde 43'lük bir kesim ise bunun eğlenceli olduğunu ancak bebek sahibi olamayacakları için korktuklarını dile getirmiş. Hamile kalmak için ilişkiye girmek eğlenceli olduğu kadar stresli de... Ayrıca her çift bu konuda o kadar da şanslı değil. ChannelMum.com'un kurucusu Siobhan Freegard " bebek sahibi olmak için yaşayacağınız cinsellikte sadece bebek sahibi olmaya odaklanmayın, birbirinizi de düşünün" diyor.

Cinsel ilişki pozisyonu hamile kalmayı etkiliyor mu?

Cinsel ilişki pozisyonunun hamile kalmayı etkilendiği düşünenler de var. Yapılan bu ankete göre bebek deneyenler için en popüler pozisyon misyoner pozisyonu. (Ankete katılan çiftlerin 3'te ikisi bu pozisyonu tercih ediyor.) Misyonerden sonra en çok tercih edilen pozisyon köpek stili (yüzde 36). Bazı çiftler ise kadının döngüsüne göre hamile kalma şansının arttığını düşünüyor. Kadınların yarısı yumurtlama gününde cinsel ilişkiye girerek şansını artırıyor. Yüzde 39'luk bir bölüm ise beslenmesine ve extra vitamin almaya özen gösteriyor.

"Gebe kalmada zamanlama çok önemlidir, spermler iki veya üç gün canlı kalabilirler" diyen Jinekolog Op. Dr. A. Murat Emanetoğlu, hamile kalma konusunda merak edilen tüm soruları cevapladı. Yumurta hücresi yalnızca 12-24 saat canlı kalır. Bu yüzden gebe kalabilme şansını artırmak için yumurtlama döneminde birden fazla sayıda cinsel ilişkiye girmek önemlidir. Cinsel ilişkiye, tahmin edilen yumurtlama döneminden bir-iki gün önce ve yumurtlama gününde girmek iyi fikir olabilir. Bu şekilde yumurtayı, yumurtalıklardan bırakıldığında yumurtalık kanallarında onu döllemek için bekleyen pek çok sperm bulunacaktır. Yumurtlama zamanını tam olarak belirlemek çok mümkün değildir. Bu biraz da adet düzenine bağlı bir durumdur.

Yumurtlama dönemindeki bazı belirtiler

Bilinenin aksine iki adet kanamasının ortasında değil, adet kanamasından önceki 14. güne denk gelir. Eğer 28 günde bir adet görüyorsanız, o zaman iki adet kanamasının ortasında olacaktır. Ama 35 günde bir adet kanamanız oluyorsa yumurtlama zamanınız 17. günde değil, 21. günde olacaktır. Kadınlar yumurtlama zamanlarını fark edebilirler. Ancak bazı kadınlar hiçbir değişikliği hissedemezler. Eğer gebe kalmayı istiyorsanız birkaç ay adet düzeninizi takip edin. Yumurtlama dönemindeki bazı belirtiler şöyledir;

  • Memelerde hassasiyet
  • Karnınızda hafif rahatsızlık hissi
  • Yumurta akı gibi sulu ve artmış vajinal akıntı
  • Bazal vücut ısısında hafif artış

Hazırlayan: Sedef Batı/Hürriyet Aile


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bebeğim bu hafta ne kadar büyüdü? Hafta hafta büyüme rehberi