Çiftleri mutluluğa ancak eşzamanlı teşhis ve tedavi götürür...

Profesör Doktor Teoman Kadıoğlu erkeklerin cinsellikle ilgili sorularını cevaplıyor...

26 Eylül 2018, Çarşamba 08:20
A A
Testi yenilesem mi?

Testi yenilesem mi?

8 ay önce korunmasız cinsel ilişkiye girdim. 7 ay sonra AIDS ve Hepatit testlerini yaptırdım. Negatif çıktı. Artık teste gerek var mı?

Korunmasız ilişkiden 7 ay sonra testlerde bir sorun yoksa ve şikayetiniz bulunmuyorsa artık bu konuyu kafanızdan atınız. Sanırım bu çektiğiniz stres size bir dahaki sefere ilişkinin ilk anından itibaren prezervatif kullanmanız için bir ders olmuştur.

Sivilce gibi kanıyor

Sivilce gibi kanıyor

Eşimin testislerinde küçük kan toplanmaları var. Bunlar arada patlayıp kanıyor. Ne yapalım?

Bahsettiğiniz çok sık olmasa da zaman zaman karşılaştığımız bir sorun. Önemli bir rahatsızlık değil, sadece bir cilt sorunudur. Bir dermatoloji uzmanına başvurmanız uygun olacaktır.

Kim doktora gitmeli?

Kim doktora gitmeli?

34 yaşında, 2 yıllık evliyim. Korunmadığımız halde çocuğumuz yok. Önce hangimiz doktora gitmeli? Hangi doktora gitmeliyiz?

Çocuğu olmayan çiftler aynı anda tetkik edilmelidir. Kadınlar kadın doğum uzmanı, erkekler ise üroloji-androloji uzmanı tarafından eş zamanlı değerlendirilmeli. İlk başta tüp bebek merkezine gitmek doğru değildir. Tüp bebek-mikroenjeksiyon yöntemlerine başvurmadan daha kolay ve ekonomik olarak birçok çift tedavi edilerek çocuk sahibi olabilir. İlaç tedavileri, mikrocerrahi veya endoskopik müdahaleler sonucu cinsel ilişki ile çocuk sahibi olamayan ama yeterli düzelme sağlanan vakalarda rahim içi aşılama yöntemi ilk seçilecek yardımlı üreme tekniğidir. PAF- IUI adı verilen yeni bir uygulama yöntemi ile aşılama yönteminde gebelik oranında önemli artış sağlanabilmiştir.

Sertleşiyor

Sertleşiyor

19 yaşındayım. Her sabah kalkınca ereksiyon oluyorum. Bu durum normal mi?

Gençlerde ve hatta tüm sağlıklı erkeklerde erkeklik hormonunun kanda yüksek seviyelerde olduğu ve uyku sonrası vücudun en dinç olduğu sabah erken saatlerde penis sert olarak uyanmak normaldir. Hatta bu sabah sertleşmelerinin azalması hormonal seviyelerdeki düşüşe veya psikolojik stres altındaki yaşama işaret eder. Yaşlılarda ise buna ek olarak biraz da idrara sıkışma ile ereksiyona yakın bir durum oluşur. Esasında penisin sertleşmesi yani penisin iç dokusunun kanla dolması oksijen ile beslenmesini sağlar ve sağlıklı bir durumdur. Gece boyu sağlıklı erkeklerde birkaç defa uyku sırasında penis sertleşerek içindeki dokuların beslenmesi sağlanır. Bu nedenle daha sık sertleşen penisin daha fazla oksijen ile besleneceği ve daha sağlıklı olacağı da bir gerçektir; nitekim atalarımız ‘işleyen demir paslanmaz’ demiştir.

Kimin prostatı büyür?

Kimin prostatı büyür?

53 yaşındayım. Ürolog prostatımın büyüdüğü söylendi. Prostat büyümesi kimlerde görülür?

Prostatın büyümesi, büyüyerek çevresinde bulunan idrar yolunu sıkılaştırması ve idrar yapmada zorluk oluşmasıdır. Bu hemen hemen herkeste normal olarak görülür. Sonuçta erkeklerin yüzde 10’u hayatlarının belirli bir döneminde prostatla ilgili bir sorundan dolayı ameliyat olurlar. Herhangi bir şekilde idrar yapmakta rahatsızlık hissedenlerin ise yüzde 30’u ameliyatlık haldedir.

İltihaplanma varmış

İltihaplanma varmış

İdrar yollarında iltihaplanma var. Doktora gittim, ilaç verdi. Bu ilaçları kullandıktan sonra boşalırken ağrı oluyor. Bunun nedeni nedir?

İdrar yolu iltihaplanmalarında boşalma sırasında ağrı olması imkansız değilse de çok nadiren görülür. Gelen menide kan olup olmaması, prostat ve meni keselerinizin makattan yapılacak ultrason ile değerlendirilmesi, PSA değerlerinize bakılması gibi muayeneye eşlik edecek bazı tetkiklerden sonra bir üroloji uzmanı tedavinizi düzenleyebilir.


Gücümü azaltır mı?

Gücümü azaltır mı?

30 yaşındayım. Sağ ve sol kasığımdan 2 kez fıtık ameliyatı oldum. Bu durum cinsel gücümde eksiklik yaratır mı?

Fıtık ameliyatı karın zarı içindeki bağırsakların kasık bölgesinde karın cidarındaki zayıflıktan dışarı taşmasıdır. Bu durumun ameliyat ile düzeltilmesinin cinsel güç ile herhangi bir ilgisi yoktur.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.