Çiğli Belediyesi'nden deprem semineri

Çiğli Belediyesi'nden deprem semineri

Çiğli Belediyesi'nden deprem semineri

07 Kasım 2019, Perşembe 15:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ÇİĞLİ Belediyesi tarafından, olası doğal afet risklerine dikkat çekmek ve afet anında yapılması gerekenler konusunda vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla, AKUT Vakfı Onursal Başkanı Nasuh Mahruki'nin katılımıyla seminer düzenledi.

Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu'nda düzenlenen seminere meclis üyeleri, muhtarlar, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Seminere katılan AKUT Vakfı Onursal Başkanı Nasuh Mahruki, AKUT'un kuruluş sürecini anlatarak konuşmasına başladı. Deprem konusunda duyarlılığın arttırılmasını gerektiğini vurgulayan Mahruki, "Türkiye'deki kaderci anlayışın terk edilmesi gerekiyor. Çok büyük felaketler yaşadık. 1999 depreminde de deprem bölgesindeydik ve çok sayıda insanımızı kurtardık.  Özellikle İstanbul'da büyük bir risk bulunuyor. Kaçış alanları ve toplanma alanları konusu göz ardı ediliyor. Ayrıca mevzuatların yeniden elden geçirilmesi ve teknolojiyi iyi kullanmamız gerekiyor.  Sivil toplum kuruluşları 1999 depreminden sonra bilinçlendi ve deprem farkındalığı yaygınlaştı" dedi.

'ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPMALIYIZ'

Deprem başta olmak üzere doğal afet risklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Başkan Utku Gümrükçü ise şunları söyledi:

"Üzerinde yaşadığımız coğrafya, deprem konusunda duyarlı olmamızı zorunlu kılıyor. Yapılan ihmalkarlıkların bedelini geçmiş yıllarda acı tecrübeleriyle yaşadık. Aynı acıları tekrar yaşamamak adına hepimiz üzerimize düşen görevleri yapmalı ve gerekli tedbirleri almalıyız. Bu bağlamda doğal afetler konunda yaptığı çalışmalarla takdir toplayan AKUT Vakfı Onursal Başkanı değerli yazar Nasuh Mahruki'yi düzenlediğimiz seminer kapsamında sizlerle buluşturduk. Hepimiz için oldukça hayati bir öneme sahip olan bu konuda gerekli duyarlılığı göstererek seminerimize katılan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çiğli Belediyesi'nden okullara çevre dostu hediye