Çiğnenmiş sakızlardan sanat eseri yaptı

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde sıra dışı bir sergi ilgi çekiyor. 'Sakızdan Heykeller' sergisinde Türkiye'nin tek mikro heykeltıraşı Necati Korkmaz tarafından çiğnenmiş atık sakızlar kullanılarak 6 ayda yapılan eserler sergileniyor.

02 Kasım 2021, Salı 13:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
6 AYDA ESERE DÖNÜŞTÜRDÜ

6 AYDA ESERE DÖNÜŞTÜRDÜ

Kuşadası Belediyesi Necati Korkmaz Mikro Minyatür Sanat Merkezi ve Sergi Alanı 'Sakızdan Heykeller' isimli sergiye ev sahipliği yapmaya başladı. Türkiye'nin tek mikro heykeltıraşı Necati Korkmaz tarafından çiğnenmiş atık sakızlar kullanılarak 6 ayda yapılan eserler, sergiyi ziyaret edenlerin beğenisini kazandı.

DOĞADA 1000 YIL ÇÖZÜNMÜYOR

DOĞADA 1000 YIL ÇÖZÜNMÜYOR

Doğaya atıldığında 1000 yıl çözülmeyen çiğnenmiş sakızlar, dünyadaki 3 mikro heykeltıraştan birisi olan Necati Korkmaz'ın elinde sanat eserine dönüştü. Çevre duyarlılığı oluşturmak amacıyla önce atık sakızları toplayan mikro heykeltıraş Korkmaz daha sonra bu sakızlardan 15 minyatür heykel yaptı.

EN BÜYÜĞÜ 13 SANTİMETRE

EN BÜYÜĞÜ 13 SANTİMETRE

Çalışmasını 6 ayda tamamlayan Korkmaz, heykellerini Kuşadası Belediyesi Necati Korkmaz Mikro Minyatür Sanat Merkezi ve Sergi Alanı'nda sergiledi. Konusunu insan, mitoloji ve kirlilikten alan en büyüğü 13, en küçüğü ise 3 santimetre boyunda olan minyatür heykellerin yer aldığı sergi 4 Kasım'a kadar gezilebilecek.

MİKRO MİNYATÜR ÇALIŞMALARINI DA SERGİLİYOR

MİKRO MİNYATÜR ÇALIŞMALARINI DA SERGİLİYOR

Kuşadası Belediyesi Necati Korkmaz Mikro Minyatür Sanat Merkezi ve Sergi Alanı'nda Türkiye'nin tek gubari hat sanatçısı da olan Korkmaz'ın ancak büyüteç ya da mikroskopla görülebilen milimetrik boyutlardaki 42 mikro minyatür çalışması da ayrıca kalıcı olarak sergileniyor.

"AMACIM SAKIZIN ÇEVREYE VERDİĞİ ZARARA DİKKAT ÇEKMEK"

"AMACIM SAKIZIN ÇEVREYE VERDİĞİ ZARARA DİKKAT ÇEKMEK"

Dünyada ilk defa çiğnenmiş atık sakızlardan heykel yapıldığını belirten mikro heykeltıraş Necati Korkmaz, "Amacım, doğada yaklaşık 1000 yıl çözülmeyen sakızın çevreye verdiği zarara dikkat çekmek. Umarım yaptığımı minyatür heykeller, sakızın atık bir madde olduğunu ve geri dönüşüm işlemine tabi tutulması gerektiği konusunda insanlarda farkındalık oluşturur. Son yıllarda birçok ülkede doğada çözülmeyen binlerce ton sakızı başka bir malzemeye dönüştürme fikri gelişmeye başladı. Geri dönüşüm kutularında toplanan kullanılmış sakızlar, plastik türevi mutfak eşyaları, çocuk oyun alanları, oyuncaklar, plastik bardak, tabak ve kalem gibi ürünlere dönüştürülebiliyor" dedi.

DHA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Suyu duayla buluşturan 'şifa tası' koleksiyoncuların gözdesi