Cilde zarar veren 5 popüler içecek

Cilt bakım ürünlerine yüzlerce lira harcayabilir ya da bakım rutininize sıkı sıkıya bağlı kalabilirsiniz. Ancak tükettiğiniz bazı içecekleri cilt sağlığınıza zarar verdiğini ve yaptığınız tüm bakımları sabote ettiğini biliyor muydunuz? Daha sağlıklı, sivilcesiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız bazı içecekleri beslenme listenizden çıkarmanızda fayda var. / ÖZEL HABER

04 Ağustos 2021, Çarşamba 11:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- GAZLI İÇECEKLER

1- GAZLI İÇECEKLER

Gazlı içeceklerin bel bölgenizi kalınlaştırdığını ve göbek yapmanıza neden olduğunu duymuşsunuzdur. Aynı şekilde cildimiz için de zararlılar. 2014'te American Journal of Public Health'de yayınlanan bir araştırmaya göre, düzenli olarak şekerli gazlı içecek tüketen kişilerin hücresel yaşlanmaları 2 yıl erken başlayabilir. 2020'de yayınlanan başka bir araştırma ise yüksek şekerli beslenmenin ciltteki iltihabı artırdığını ve sedef hastalığına zemin hazırladığını ortaya çıkardı.

2- SÜT

2- SÜT

Işıltılı bir cilt istiyorsanız öncelikle içtiğiniz sütün miktarını azaltmanızda fayda var. 2018 yılında Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir makalede, yağsız, az yağlı ve tam yağlı süt tüketiminin akne ve sivilceleri artırabileceği ortaya çıkmıştı.

3- ENERJİ İÇECEĞİ

3- ENERJİ İÇECEĞİ

Enerji içecekleri günü bitirmenize yardımcı olabilir ancak cildiniz için pek de iyi değiller. Enerji içecekleri ciltteki iltihaplanmayı tetikleyebilir. Yapılan bir araştırmaya göre enerji içecekleri dehidrasyona neden olabiliyor ve bu da cildin sağlıksız görünmesine yol açıyor.

2016 yılında yapılan bir araştırmada ise kafeinin yara iyileşmesini engellediği ortaya çıktı ki enerji içecekleri de kafein açısından zengindir.

4- KIRMIZI ŞARAP

4- KIRMIZI ŞARAP

Uzmanlar bir kadeh kırmızı şarabın kalp sağlığına iyi geldiğini söyleseler de ciltte bazı sorunlara yol açabilir. Yapılan bir araştırmada 353 kişiyi inceleyen bilim insanları kırmızı şarabın gül hastalığını tetiklediğini keşfetti. Ayrıca sülfit duyarlılığı olan kişilerde kırmızı şarap cilt iltihabını artırabiliyor.

5- BİRA

5- BİRA

Cilt sorunlarından muzdaripseniz bira tüketmeyi bırakmayı düşünebilirsiniz. 2010 yılında yapılan bir araştırmada fazla bira tüketimi kadınlarda sedef hastalığı riskini artırıyor. Alkol dehidrasyon ve iltihaplanmaya da teşvik ediyor. Bu nedenle sağlıklı bir cilt için alkol tüketimini sınırlandırmak en doğru seçenek olacaktır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gençleşmenin 50 yolu