Cilde zarar veren 7 'sağlıklı' ürün

Ev yapımı güzellik ürünleri son zamanlar popüler oldu. Bu sayede hem kozmetik ürünlere binlerce lira yatırmaktan kurtuluyoruz hem de kimyasal maddeleri cildimize değdirmemiş oluyoruz. Ancak bazı 'sağlıklı' ürünler cildimize zannettiğimizden daha fazla zarar verebiliyor. Gelin hangi ürünlermiş öğrenelim...

17 Nisan 2021, Cumartesi 16:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- KARBONAT

1- KARBONAT

Karbonatı yüz temizliğinde kullanabiliyoruz. Ancak karbonatın içindeki maddeler sandığımız kadar 'sağlıklı' değil. Tek başına kullanıldığında karbonat cildi kurutur.

2- DİŞ MACUNU

2- DİŞ MACUNU

Sivilceler için en sık kullanılan ev tedavi yöntemi, üzerlerine diş macunu sürmektir. Ancak sivilceler ve kızarıklıklar için diş macunu kullanmak oldukça sakıncalı. Diş macunu ciltte yanıklara neden olan nane, peroksit ve alkol içerir.

3- SICAK SU

3- SICAK SU

Sıcak su, aknelerin yayılmasına neden olabilir. Sıcak su cildi kurutur ve koruyucu bariyerine zarar verir. Egzama gibi hastalıklardan muzdarip olan insanlar içinse sıcak su daha zararlıdır.

4- EL KREMİ

4- EL KREMİ

El kremleri yüze sürüldüğünde cildi kurutabilir ve alerjiye neden olabilir. Ellerimiz yüzümüzdeki deri kadar hassas değildir. Bu nedenle el kremleri de bu durum baz alınarak üretilmiştir. Yüzde rahatlıkla alerjik reaksiyona neden olabilir.

5- LİMON

5- LİMON

Cilt lekelerinden kurtulmak isteyenlerin çoğunlukla başvurduğu yöntem limon olur. Limon suyunu cildinize sürdüğünüzde hücresel düzeyde cildin tahriş edilmesine neden olur. Üstelik limon sürdükten sonra güneşe çıkarsanız, daha fazla cilt lekesi edinirsiniz.

6- TARÇIN

6- TARÇIN

Tarçının sivilceye, cilt lekelerine ve pigment farklılıklarına iyi geldiğini okumuş olabilirsiniz. Ancak bu tam olarak doğru değil. Tarçın kızarıklığa, yanmaya ve cilt kuruluğuna neden olabilir. Dermatologlar ayrıca aşırı miktarda tarçının cilde onarılamaz zararlar verebileceğini söylüyor.

7- ŞEKER VE TUZ

7- ŞEKER VE TUZ

Tuz ve şeker doğal peeling olarak kullanılabiliyor. Hindistan cevizi yağıyla karıştırılarak yapılan bu peelingi yüzünüze uygulamamanız gerekiyor. Bu tarz peelingler yüzde hasar bırakabilir. Üstelik iyileşmesi de bir hayli zaman alır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bir güzellik mucizesi: Hyalüronik asit nedir?