Cildiniz yağlıysa bunları yapmayın! Yağlı ciltlerin yapması gerekenler

Yağlı ciltlerin daha geç yaşlandığı ve kırıştığına dair bir inanış vardır. Bu kısmen doğru olsa da akne ve siyah nokta gibi birçok probleme açık olan yağlı ciltlerin özel bakıma ihtiyacı var. İşte yağlı cildi olan kadınların uygulaması gereken bakımlar ve yapmaktan kaçınması gerekenler. 

05 Şubat 2018, Pazartesi 11:57 Son Güncelleme:
A A

Yağlı cilt çok karşılaşılan bir durum. Belki de bu yüzden normal karşılanıyor. Ancak sivilce, siyah nokta, parlama gibi birçok sıkıntıya neden oluyor. Uygulayacağınız kolay yöntemlerle yağlı cildinizi daha sağlıklı kılmanız mümkün. 

Tonik kullanın

Tonik kullanın

Cildinizi temizledikten sonra mutlaka tonik kullanın. Yağlı ciltler toniğin mutlaka alkol içermeyen bir çeşit olmasına dikkat etmelililer. Tonik temizlenen cildinizin gözeneklerini sıkılaştırarak yağ üretimini azaltacaktır. 

Yüzünüzü sık yıkamayın

Yüzünüzü sık yıkamayın

Yağlı cilde sahip kadınlar sürekli olarak "yüzünü sık sık yıka" önerisiyle karşılaşır. Ancak bu kaçınmanız gereken bir yanlış. Cildiniz sürekli yıkanınca yağ kaybedeceğini düşünüp daha çok yağ üretmeye çalışır. Uygun cilt temizleyicisiyle sahab ve akşam yıkayıp tonik ve nemlendirici kullanmak yeterli olacaktır. 

Nemlendirme önemli

Nemlendirme önemli

Cildim nasılsa yağlı nemlendirmeye ihtiyacım yok diye düşünmeyin. Nemlendirici kullanmamak cildinize nem kaybettirip daha çok yağlanmasına sebep olabilir. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. 

Yüzünüzü nazikçe temizleyin

Yüzünüzü nazikçe temizleyin

Cildinizi temizlerken keselemekten ya da sert hareketlerden kaçının. Bunun yağı temizleyip cildinizi arındıracağı düşüncesi yanlıştır. Cildinizi uygun ürünlerle nazikçe temizleyin. 

Beslenmeye dikkat

Beslenmeye dikkat

Beslenmenin cilt güzelliğine etkisi kanıtlanmış bir gerçek. Yağlı ciltler de sivilce oluşumuna kötü gelecek besinleri tüketmekten kaçınmalı ve sağlıklı yiyecekler tüketmeyi alışkanlık haline getirmeli. 

Cildinizle oynamayın

Cildinizle oynamayın

Yağlı ciltlerin sivilce ve siyah nokta gibi sorunları olabilir. Yüzünüzü sürekli elinize götürüp bunlarla oynamayın. Cilt yağlanmasına çözüm olmayacağı gibi yüzünüzde iz kalmasına sebep olabilirsiniz. Cildinizi uygun ürünlerle temizlerseniz uzun vadede bu sorunlardan kurtulmanız mümkün. 

Maske ve peelingden faydalanın

Maske ve peelingden faydalanın

Her cilt tipine uygun maske ve peelingler bulmak mümkün. Haftada 1 ya da 2 kez bunları yüzünüze uygulayın. Hem cildinizin yağ fazlasına iyi gelecek hem de ölü derilerinizden kurtulacaksınız. 

Makyaj temizliğini unutmayın

Makyaj temizliğini unutmayın

Gece yatmadan önce makyajınızı temizlemeyi ihmal etmeyin. Cildinizde kalan fondöten, purda ve makyaj kalıntıları cildinizin daha çok yağlanmasına neden olabilir. Cildinizi yağlı ciltlere uygun bir makyaj temizleyiciyle temizleyin. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sağlıklı bir ilişkide olduğunu gösteren 9 kanıt