Cildinizi 10 yaş yaşlandıran 10 günlük alışkanlık

Uzmanlar birçok kişinin günlük hayatında sık sık yaptığı davranışların aslında ciltlerini yaşlandırdığını keşfetmiştir. Peki siz gün içerisinde yaptığınız çoğu hareket yüzünden aslında yüzünüzü ve vücudunuzu yaşlandırdığınızın farkında mısınız? Gelin sizi olduğunuzdan yaşlı gösteren bu hareketlerin neler olduğunu birlikte öğrenelim. 

08 Ocak 2018, Pazartesi 14:27
A A
Uyku pozisyonu

Uyku pozisyonu

Yüz üstü yatıp, kafanızı bir yöne doğru çevirerek uyuyorsanız bu boynunuzda ve omuz kaslarınızda gerginliğe neden olmaktadır. Aynı zamanda beyninizdeki kan akışı düzeninin de bozulmasına yol açmaktadır. Bu yatış pozisyonunun bir diğer sonuçları içe göz altındaki morluklar, yüzdeki şişmeler hatta yüz şeklinin değişmesidir.

Bu sebeple yüz üstü yerine sırt üstü veya yan tarafınıza dönük uyumalısınız. Cildiniz için bir diğer önemli nokta ise doğru yastık seçimidir. Çok yüksek bir yastık üzerinde uyursanız, kan akışınız bozulabilir ve boynunuzda fazladan kırışıklıklar oluşabilir.

Güneş gözlüğü kullanmama

Güneş gözlüğü kullanmama

Doğru şekilde güneşten korunma, sağlıklı bir cildin en büyük sırrıdır.

Aynı zamanda göz çevremizdeki deriler çok hassas olduğu için güneşli ve karlı havalarda güneş gözlüğü kullanılması çok büyük bir gerekliliktir.

Yemek

Yemek

Yemekleri sürekli bir tarafınızda yiyorsanız, bu yüzünüzün asitmetrisini belirgin hale getirecektir çünkü sürekli yemek yediğiniz yerdeki kaslar güçlenecek diğer kaslar ise zayıf kalacaktır.

Telefonla konuşma

Telefonla konuşma

Telefonu kulağınız ve omzunuz arasında ellerinizi kullanmadan tutuyorsanız ve bunu bir alışkanlık haline getirdiyseniz bu boynunuzun kırışmasına ve yanağınızda ciddi problemlerin oluşmasına neden olacaktır. Bu sebeple eğer sık sık telefonda konuşmanız gerekiyorsa, kulaklık kullanmayı deneyin.

Telefon veya tablet kullanımı

Telefon veya tablet kullanımı

Telefon veya tablet kullanırken sürekli kafamızı aşağıya indiririz, bu göz bezelerinin, boyun ve cilt kırışıklıklarına neden olmaktadır.

Bu yüzden telefon veya tabletinizle uğraşırken onları göz hizanızda tutmaya çalışın

Elinizle çenenize destek olmak

Elinizle çenenize destek olmak

Bilgisayar veya çalışma masanızda otururken elinizi çenenize koyma gibi bir alışkanlığınız varsa bunu elinizden geldiğince azaltmaya çalışın.Çünkü cildiniz elastik bir yapıda olduğu için bu hareket cildinizde kırışıklıkların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Kaş çatma

Kaş çatma

Hüzün ve üzüntü cildinizde zararlı yüz ifadelerinin oluşmasına neden olmaktadır. Örneğin; çatık kaşlar, dudak büzme, gergin yüz hatları...

Bu yüzden üzüldüğünüzde cildinizde bu ifadelerin oluşmaya başladığını hissettiğiniz an hemen kulaklarını geriye doğru çekip gülümsemeye çalışın. Bu hareket karşıdan komik gözükse de cildinize oldukça faydalı bir harekettir.

Uzun sıcak duş

Uzun sıcak duş

Sıcak bir duş tüm kaslarınızı gevşetse de bunu alışkanlık haline getirmeniz cilt sağlığınız için oldukça zararlıdır. Çünkü uzun saatler sıcak suyun altında kalmak cildin kurumasına ve sonrasında pul pul dökülmesine neden olmaktadır.

Klima

Klima

Klimalar bulundukları ortamın havasını kurutup nemi yok etmektedirler. Bu yüzden de cildin kurumasına neden olmaktadırlar. Bu yüzden klimalı bir ortamda uzun süre kalacaksanız ortamı nemlendirmeye çalışmalısınız. Örneğin; buhar makineleri, kaynamış su...

Yastık kılıfı

Yastık kılıfı

Yastık kılıfı seçimlerinde pamuklu kılıflar standart ve yaygın bir seçimdir. Ancak bu kumaştaki bir yastık kılıfı cildinize zarar verebilir ve yüzünüzde istenmeyen kırışıklıkların oluşmasına neden olabilir.

Cilt sağlığı için yastık kılıfı seçimi çok önemlidir çünkü uyurken cildiniz direk yastık kılıfıyla temas halindedir. Bu yüzden pamuklu kılıflar yerine daha sağlıklı ipek veya saten yastık kılıfları tercih etmelisiniz. Ayrıca, ölü deri parçacıklarının ve bakterilerin toplanmasını önlemek için yastık kılıflarınızı sık sık değiştirmeyi unutmamalısınız.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.