Çilek yapraklarını sakın çöpe atmayın!

Çileğin romatizmadan, karaciğer hastalıklarına ve cilt bakımına kadar pek çok faydası artık herkes tarafından biliniyor. Çilek kadar yaprağı da pek çok rahatsızlığa şifa kaynağıdır. Peki, çilek yaprağı nasıl tüketilir?

09 Nisan 2021, Cuma 14:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bahar aylarının en güzel meyvelerinden çileği bol bol tüketiyoruz. Çilek yapraklarının da çöp olduğunu düşünüp çoğu zaman atıyoruz. Ancak çilek yaprağı en az çileğin kendisi kadar faydalı


Kuru yahut yaş halinden yapılan çay ile tüketildiği takdirde pek çok rahatsızlığa şifa olabiliyor. Çilek yaprağı çayı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği, karında su toplanması, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, kum ve taş rahatsızlıklarında hastalara fayda veriyor. İşte, çilek yaprağının saymakla bitmeyecek faydaları;

Tam bir bağırsak dostu olan çilek yaprağı bağırsak iltihabı, bağırsak kurtları, bağırsak gazları ve kabızlığa karşı birebirdir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir.


Vücutta biriken ödemi atmaya yardımcı olur. Aynı zamanda idrar söktürücüdür. Böbreklerin çalışmasını düzenler ve kum, taş dökmeye yardımcı olur. Ancak, içerisinde bulunan potasyum ve fosfor ile kronik böbrek yetmezliği olan hastalar için sıkıntı teşkil edebilir. Bu nedenle böbrek hastalarının doktora danışarak tüketmeleri gerekmektedir.


Karaciğeri korur, karaciğer hastalıklarına iyi gelir.


-Tansiyon yüksekliğine iyi gelir.-Antioksidan özelliği olan çilek yaprağı kanı temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir.


-Gırtlak kanserinde karşı korur.


-Uyumayı kolaylaştırır, stres için birebirdir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kabızlık nedir, nasıl geçer? Kabızlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir?