Ciltteki sarkmaları önlüyor, cildi sıkılaştırıyor. İşte üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları

Gerçek şu ki, söz konusu güzellik olduğunda - cilt ve saç dahil - saf ve doğal yağlar doğru kullanıldığında oldukça iyi sonuçlar almanızı sağlar. Bunlardan bazıları cildinizdeki kırışıklıkları giderir ve cildi besleyerek hücre yenilenmesini arttırır. Üzüm çekirdeği bu konuda oldukça iyidir / ÖZEL - Bahar Saygılıer

14 Ekim 2021, Perşembe 10:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Siyah üzümün ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. Üzüm çekirdeğinin birçok hastalıkta destekleyici olduğunu da... Peki ya üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları?

Cildiniz için organik soğuk sıkım bir üzüm çekirdeği yağı edinmeniz için oldukça fazla neden varMuhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, üzüm çekirdeği yağı preslenmiş üzüm içindeki tohumlardan elde edilen tam bir güzellik kaynağıdır.

Kozmetik ürün geliştiricisi Michelle Fry, üzüm çekirdeği yağını vazgeçilmez buluyor ve "üzüm çekirdeği yağı vitaminler, fitoseramidler ve antioksidanlarla doludur" diyor.

 • Antienflamatuvar
 • Antimikrobiyal
 • Aantioksidan

Üzüm çekirdeği yağında bulunan yüksek miktarda omega zinciri yağ asitleri ve E vitamini ile birlikte bu özellikler, onu cilt için popüler bir topikal tedavi haline getirmiştir.

Üzüm çekirdeği yağını kullanmanın en zor yanı, ideal bir üzüm çekirdeği yağı bulmaktır. Onun dışında kalan kısım sadece temiz yüzünüze bir miktar uygulamaktan geçiyor.

Yapılan araştırmalar, üzüm çekirdeği yağının daha etkili olabilmesi için kullanabileceğiniz bazı formülleri öne çıkarmıştır.

Bunun için size en az 3 hafta boyunca uygulamanız gereken ve farklı bir kaç besleyici etken yağ ile birleştirilmiş üzüm çekirdeği yağı kürünün tarifini vereceğiz.


SARKMALARIN ÖNÜNE GEÇİN

SARKMALARIN ÖNÜNE GEÇİN

Cildiniz yaşlandıkça elastikliğini kaybeder ve maalesef oradan buradan sarkmaya başlar. Yanak kenarları aşağı çöker, göz altındaki canlılık gider...

Üzüm çekirdeği yağı, cildinizin elastikiyetini ve yumuşaklığını geliştiren bir dizi başka bitkisel içerikle birlikte test edilmiştir. (Farmakogn Mag. 2010 Ekim-Aralık; 6(24): 298–304.)

Buna göre üzüm çekirdeği yağı 3 haftalık bir uygulama süresinden sonra

 • Cildin elastik yeteneğini güçlendirir
 • Sarkmaları azaltır.
 • Cildi sıkılaştırır
 • Cildi güçlü bir nem kazandırır.

CİLT TONUNUZU EŞİTLEYİN

CİLT TONUNUZU EŞİTLEYİN

Cilt üzerindeki renk değişikliklerini ve sivilcelenmeleri engellemek için yüzünüzü fondotenlerle kaplamanıza gerek kalmayacak. Üzüm çekirdeği yağı cilt tonunu da iyileştiriyor.

Üzüm çekirdeği yağı, proantosiyanidin adı verilen güçlü bir antioksidan bileşen içerir. Bu antioksidan, cildinizde sürekli kullanıldığında cilt tonunun eşitlenmesine destek olur.

Üzüm çekirdeği yağındaki güçlü antioksidanların başka bir faydası daha vardır. 

2011 yılında Pharmacogn Rev tarafından yayınlanan br araştırma üzüm çekirdeğinin Uv ışınlarına karşı da koruyucu özellikte olduğunu buldu.

Araştırma sonuçları üzüm çekirdeği yağının cildinizi UV ışınlarının tüm hasarını emerek, cildi korumaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

SİVİLCELERİ DE AZALTIYOR

SİVİLCELERİ DE AZALTIYOR

Üzüm çekirdeği yağının kanıtlanmış antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, sivilceler üzerinde de etkili olduğu düşünülmektedir.

Bunun nasıl çalıştığına dair araştırmalar eksik olsa da, üzüm çekirdeği yağının gözeneklerinizin derinliklerine inebilen ve sivilcelere neden olan bakterilere saldırarak cildinizi daha temiz hale getirebileceği mantıklıdır.


ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI NASIL KULLANILMALI?

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI NASIL KULLANILMALI?

Doğal üzüm çekirdeği yağını cildinize kullanmak oldukça kolaydır.

 • Saf üzüm çekirdeği yağı satın alabilir ve saf haliyle, yatmadan önce yüzünüzde serum olarak kullanabilirsiniz. 
 • En sevdiğiniz nemlendirici yüz ve vücut kremlerine bir damla üzüm çekirdeği yağını karıştırmak, nemi cildinize hapsetmeye yardımcı olur.
 • Dilerseniz üzüm çekirdeği yağını biraz avuç içine alıp ellerinizi ovuşturarak biraz ısıtabilirsiniz. Cildinize nemlendirici maske olarak bol miktarda uygulayın.


ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI KÜRÜ

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI KÜRÜ

 • Üzüm çekirdeği yağı ile buhur veya lavanta gibi esansiyel yağları karıştırmak cildinizi ekstra yumuşak hale getirebilir. 
 • Birkaç damla ardıç, buhur ve lavantayı, üzüm çekirdeği yağıyla karıştırın.
 • Cildinizi temizleyin ve bir miktar buhara tutun.
 • Buhar gözeneklerin açılmasını sağlar ve cildi maskeye hazır hale getirir.
 • Karışımı masaj yaparak cildinize uygulayın
 • Rahatlatıcı, spa benzeri bir tedavi için 10 dakika bekletin.

Üzüm çekirdeği yağı ekstraktını sıvı veya kapsül şeklinde de satın alabilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağını ağızdan almak, birkaç hafta boyunca düzenli olarak alırsanız cildinizin görünümünü iyileştirebilir.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI VE E VİTAMİNİ

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI VE E VİTAMİNİ

Üzüm çekirdeği yağı, zeytinyağından bile daha iyi bir E vitamini kaynağıdır . 

E Vitamini, yağda çözünen bir antioksidan olarak çalışan ve hücrelerinizi kanser, kalp hastalığı ve diğer kronik hastalıklarla ilişkilendirilen zararlı serbest radikallerden korumaya yardımcı olan bir vitamindir . 

E vitamini ayrıca bağışıklık sisteminizi de destekler. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mevsim geçişlerinde cilt bakımı nasıl olmalı?