Cilt kanseri tedavisi umut veriyor

Cilt kanseri tedavisi umut veriyor

Türkiye ve dünyada cilt kanseri tedavisinde ciddi ilerlemeler var. Öyle ki ölümcül safhaya gelmiş cilt kanserlerini dahi iyi etmeye yarayan ilaçlar bulunmuş durumda

09 Haziran 2014, Pazartesi 13:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünyada onkolojide yenilik açısından en önemli toplantılardan biri olan Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin (ASCO) 50’nci yıl toplantısı ABD’nin Şikago Eyaleti’nde yapıldı. Dünya genelinde 20 bin doktoru bir araya getiren toplantıya Türkiye’den 200 hekim katıldı.

Toplantıya katılan ve çıkan sonuçları değerlendiren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Göker, bu yıl meme, akciğer ve cilt kanserindeki gelişmelerin ön plana çıktığını söyledi.

CİLT KANSERİ TEDAVİSİ İÇİN ÇOK FAZLA İLAÇ VAR


Dünyada kanser araştırmaları konusunda en fazla yeniliğin cilt kanserinde olduğunu belirten Prof. Dr. Göker "Cilt kanserinde çok fazla sayıda ilaç var. Hepsi hedefe yönelik ilaçlar dediğimiz ilaçlar grubunda. Bu toplantıda ağırlıklı olarak bağışıklık sistemini güçlendirici tedaviler ortaya çıktı. Bu çalışmalar yaklaşık 3-4 yıldır yapılan çalışmalar ve aslında olgunlaşmış sonuçları var" dedi.

Toplantıda sadece cilt kanseri ile ilgili bine yakın bildiri sunulduğunu vurgulayan Göker "Kanseri iyileştiren yepyeni bir ilaç yok. Ama geliştirilme aşamasında bir sürü ilaç var, onların sonuçlarını bekliyoruz. Cilt kanserinde ise akıllı ilaçlar dediğimiz bir ilaç gurubu var. Ölümcül safhaya gelmiş cilt kanserlerini dahi iyi etmeye yarayan ilaçlar. Bu ilaçlar piyasada var ve onların çok olumlu sonuçlarını görüyoruz. Cilt kanserinde ciddi ilerleme var" diye konuştu.

KANSERİN TEMEL NEDENİ YAŞLANMA


Kanser alanında dünyadaki klinik çalışmaların aynı anda Türkiyede’de uygulandığını ifade eden Prof. Dr. Göker, "Türkiye’de klinik olarak uyguladığımız çalışmaların sonuçlarını gördük. Cilt kanserinde hastalar ’Tamam artık her şey bitti’ dememeli. Sürekli yeni bir ilaç geliyor, yeni ilaç imkanı var. En önemli mesaj bu. Çünkü klasik tedavilerle elde ettiğimizin çok üstünde başarılar var artık" dedi.

Her bir buluşta kanserden ölüm oranın azaldığına da dikkati çeken Prof.Dr. Göker "Her geçen gün kanserden ölüm oranı azalıyor ama mutlak çözüm diyorsanız böyle bir şey yok. Çünkü kanserin temel nedeni yaşlanmayla ilgili olan birşey. Yaşlılığa çare bulabilirseniz kansere de çare bulabilirsiniz. Yayılmış kanserleri düzetmeyle ilgili birçok gelişme var ama mucize bir hap, tüm kanserler için tek bir hap olmayacak. ’Bir hap içtim düzeldim’ diye bir şey yok ve olmayacak. Yaşlandıkça kanserin kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz. Kimi erken yaşlanıyor kimi geç yaşlanıyor" diye konuştu.

Aynur TATTERSALL/ İZMİR, (DHA)


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kulak arkasına sürtünen maske ipinin dermatit geliştirme riski