Cilt kanserinden koruyan içecek

Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin tahminine göre her 5 kişiden biri yaşamları boyunca cilt kanseri geliştirebiliyor. Deri kanserinin en tehlikeli tipleri ise son 50 yılda önemli ölçüde artış gösterdi. Neyse ki, beslenme uzmanları ve hücre bilimciler cilt kanserini önlemenin basit bir yolunu keşfettiler. Bir içecek, cilt kanserini önemli ölçüde önleyebiliyor. Üstelik günlük beslenmenize eklemeniz de çok kolay. /ÖZEL

17 Kasım 2021, Çarşamba 15:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
CİLT KANSERİNE YAKALANANLARIN SAYISI ARTIYOR

CİLT KANSERİNE YAKALANANLARIN SAYISI ARTIYOR

Amerikan Dermatoloji Akademisi, her gün ortalama yaklaşık 10.000 kişiye cilt kanseri teşhisi konduğunu öne sürüyor. Amerika’daki teşhislerden yaklaşık 200 binine bu yıl en ölümcül olan cilt kanseri türü melanom teşhisi konulacağı tahmin ediliyor. Melanomun erkekler arasında kadınlardan biraz daha yaygın olduğu söyleniyor. Teşhislerde en belirgin artış 80 yaş ve üzeri Amerikalılar arasında görülüyor. Melanom dışı cilt kanserinden ise her yıl üç milyondan fazla insan etkileniyor. 

KANSERİ ÖNLEME AMAÇLANDI

KANSERİ ÖNLEME AMAÇLANDI

Eatthis'in haberine göre bilim, özellikle antioksidan sağlayan meyve ve sebzeler açısından zengin beslenmenin çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Uluslararası Journal of Cancer Prevention Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma için, Kanada'nın Ottawa Üniversitesi'ndeki beslenme ve hücre bilimciler, belirli bir tür meyve suyunun cilt kanserini önleme üzerindeki etkisini inceledi.

YABAN MERSİNİ SUYU VE CİLT KANSERİ

YABAN MERSİNİ SUYU VE CİLT KANSERİ

Yaban mersini, kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek süper gıdalardan biri olarak bilinir. Bunu akılda tutarak, araştırmacılar yaban mersini suyunun cilt kanseri oluşumu üzerindeki etkilerini ölçtüler. Atlantik bölgesinin belirli kesimlerinde toplanan tamamen olgunlaşmış yaban mersinlerinden taze meyve suyu hazırladılar. Daha sonra bir miktar meyve suyunu polifenollerle zenginleştirdiler.

GÜÇLÜ ANTİKANSER POTANSİYELİNE SAHİP

GÜÇLÜ ANTİKANSER POTANSİYELİNE SAHİP

Araştırmacılar, polifenolle zenginleştirilmiş yaban mersini suyunun cildin kanser kök hücrelerinin çoğalmasını önemli ölçüde engellediğini gözlemlediler.

Meyve suyunun güçlü antikanser ve anti-metastatik potansiyellere sahip olduğunu ve cilt kanserine karşı bir ajanı temsil edebileceğini öne sürüyor. 

BESLENMENİZE EKLEYİN

BESLENMENİZE EKLEYİN

Araştırma, yaban mersini suyunun faydalarından yararlanmak için laboratuvarda hazırlanan polifenolle zenginleştirilmiş yaban mersini suyuna ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak yulaf ezmesi veya smoothie’lerde olduğu gibi beslenmenizde daha fazla yaban mersini almanın yollarını bulmak, gelecek güneşli mevsimde cildinizi ve genel sağlığınızı korumaya yardımcı olabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sivilceli cilt bakımı nasıl olmalıdır?