Cilt lekelerinin en büyük sebebi güneş

Güneşin zararlı ışınları, ciltte ciddi lekelenmelere de yol açıyor. Uzmanlar, özellikle yüzde oluşan kahverengi lekelerin buğday ve esmer tenlilerde 30'lu yaşlardan sonra görüldüğüne dikkat çekti

02 Eylül 2015, Çarşamba 14:17
A A
Cilt lekelerinin en büyük sebebi güneş

Ciltte yaşlanmaya ve kahverengi lekelere neden olan güneşin zararlı ışınlarına karşı her yaşta tedbir almak gerekiyor. Güneşe maruziyetin ciltte leke oluşumunu artırdığı, kahverengi lekelerin daha çok buğday ve esmer, yıllar içinde ortaya çıkan lekelerin ise daha açık tenli kişilerde ortaya çıktığı belirtildi. Sıcak havalarda, ciltte oluşabilecek lekelere karşı daha hassas olunması ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğine dikkat çeken Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sedef Şahin, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

30'DAN SONRA LEKELER ARTIYOR

“Güneş, cilt lekeleri oluşumunda en önemli etkendir. Yüzde oluşan kahverengi geniş lekeler, (melazma) genellikle 30'lu yaşlardan sonra buğday ve esmer tenlilerde görülür. Güneş, deride yılların biriktirdiği etkiyle ortaya çıkan ve lentigo olarak adlandırılan lekelerin ise 40'lı yaşlardan sonra ortaya çıkıyor. Melazmada daha çok kadınlar,, lentigoda ise her iki cins eşit oranda etkileniyor. Lentigoda açık tenli kişiler daha çok hedefte iken melazmada buğday ve esmer tenli kişilerin risk taşıyor.”

YAŞLILIK LEKELEİRNE DİKKAT!

“Melazma tipi geniş lekeler, en çok yüzde ve özellikle alın, yanaklar, bıyık bölgesinde görülüyor. Halk arasında yaşlılık lekesi diye bilinenlerin ise daha küçük ve yuvarlak olanları. Bunların cildin güneşe en çok maruz kalan bölgelerinde, 40-50'li yaşlardan sonra görülmeye başlıyor. Saçı dökülmüş erkeklerde en çok alın üst kısmı ve kafanın tepesindeki saçsız alanda veya yanaklar, burun veya ellerin üzeri bu lekelerin sık yerleştiği alanlardır."

CİLDİNİZİ GÜNEŞE KARŞI KORUYUN

"Bahar, yaz aylarında ve karlı kış günlerinde yüz bölgesinin etkin bir şekilde güneşten korunması gerekiyor. Şapka ve güneş koruma faktörü 30 ve üzerinde koruyucu krem kullanımı ihmal edilmemelidir. Özellikle bahar ve yaz aylarında yüz bölgesine ağda, sir ağda, ip ile epilasyon veya kimyasal soyma (peeling) gibi işlemler yapılmamalıdır.”

AA

Sıradaki haber yükleniyor...