Cilt temizliğiyle ilgili doğru sanılan 10 büyük hata

Yüz yıkamanın da yanlışı olur mu demeyin... Dermatologlar halk arasında gezinen bazı kanıksanmış bilgilerin ne kadar yanlış olduğunu gözler önüne serdi. İşte yüz yıkamakla ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar

24 Haziran 2021, Perşembe 11:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Dermatologlar yüzünüzü yıkamakla ilgili 10 efsaneyi çürütüyor

Dermatologlar yüzünüzü yıkamakla ilgili 10 efsaneyi çürütüyor

Yüz yıkamak cilt bakımının koşulsuz en temel ve birinci kuralı. Peki cilt ne sıklıkla yıkanmalı... Genel düşüncenin aksine dermatologlar bu konuda efsane haline gelmiş birçok bilginin yanlış olduğunu belirtiyor ve uyarıyorlar "Yüzünüzü yıkamakla ilgili efsaneleri gerçeklerden ayırmak kafa karıştırıcı olabilir."Efsane: Yüzünüzü her zaman günde iki kez yıkamalısınız.

Efsane: Yüzünüzü her zaman günde iki kez yıkamalısınız.

Doğrusu: Yüz yıkama sıklığı ihtiyaca göre şekillenir

New York City merkezli dermatolog Hadley King , Insider'a yüzünüzü günde iki kez yıkamanız gerekip gerekmediğini cilt tipinize ve neleri yıkamanız gerektiğine bağlı olduğunu söyledi.

King "Kuru veya hassas cilt tipleri akşamları bir kez temizlenebilir, ancak yağlı ciltler günde en az iki kez temizlemenizi gerektirebilir. Bununla birlikte terli bir antrenmanı tamamlarsanız veya ağır makyaj yaparsanız , yüzünüzü spordan sonra veya yatmadan önce her zaman yıkamanız gerekir.

"Yatmadan önce temizlik genellikle sadece makyajı çıkarmak için değil, aynı zamanda gün boyunca cildimizde biriken kiri ve kirliliği de çıkarmak için tavsiye edilir"

Cildinizde kalan makyaj ve kir parçacıkları oksidatif hasara neden olabilir ve kolajen parçalanmasına ve kırışıklıklara katkıda bulunabilir .

"Cildinizde bir kalıntı bırakan bakım ürünleri kullanıyorsanız, muhtemelen sabahları da yüzünüzü temizlemeniz gerekecektir"

Efsane: Yüzünüzü sadece makyaj temizleme mendili ile "yıkamak" yeterli olacaktır.

Efsane: Yüzünüzü sadece makyaj temizleme mendili ile "yıkamak" yeterli olacaktır.

Doğrusu: Bir makyaj mendili kullandıktan sonra su bazlı bir temizleyici ile takip etmelisiniz.

Dermatolog Nazarian'a göre makyajı çıkarmak, gece rutininizin ilk adımı olsa da, özellikle makyaj temizleme mendilleri kullanıyorsanız, tek adım olmamalıdır.

Makyaj temizleme mendilleri bir yığın bakteri, kir ve yağı temizler, ancak aynı zamanda geride bir kalıntı izi bırakır Bu, özellikle göz kapakları ve kirpiklerin çevresinde potansiyel olarak akne ve enfekte bezlere yol açabilir. Uygun yüz temizliği, tamamen temizlemek için su ile durulama gerektirir.

Efsane: Yüzünüzü duşta yıkamamalısınız.

Efsane: Yüzünüzü duşta yıkamamalısınız.

Doğrusu: Yüzünüzü duşta yıkamak aslında çok etkili olabilir.

Dermatolog ve cilt bakımı danışmanlık hizmeti kurucu ortağı Shasa Hu, banyo yaparken yüz yıkamanın iyi bir alışkanlık olacağını söylüyor

Yüzünüzü duşta yıkadığınızda, duştan gelen sıcak buhar ölü derilerin dökülmesini teşvik eder ve gözenekleri açar

Kavurucu sıcak su veya sert sabun kullanmadığınız sürece, duştayken yüzünüzü yıkamak size zaman kazandırır, su tasarrufu sağlar ve cildinizi geri kalanına hazırlamak için daha derin bir temizlik sağlar.

Efsane: Yüzünüzü yıkamadan önce ellerinizi yıkamanız gerekmez.

Efsane: Yüzünüzü yıkamadan önce ellerinizi yıkamanız gerekmez.

Doğrusu: Yüzünüzü yıkamadan önce daima ellerinizi yıkamalısınız. 

Dermatolog Hu'ya göre, elleriniz kirli görünmese veya hissetmese bile, yüzünüze dokunmadan önce yıkamak her zaman en iyisidir.

Çoğu insan klavyede ve telefonda yazmak veya araba kullanmak için sıklıkla ellerini kullanır ve bu yüzeylerdeki bakteri ve kimyasalla , özellikle egzamaya yatkın kişilerde cilt ve göz tahrişine veya enfeksiyona neden olabilir .

Efsane: Ürünleriniz yalnızca kullanımdan sonra yüzünüzde hafif bir yanma veya gerginlik hissettiğinde etkilidir.

Efsane: Ürünleriniz yalnızca kullanımdan sonra yüzünüzde hafif bir yanma veya gerginlik hissettiğinde etkilidir.

Doğrusu: Yanma ve gerilme hissiyatı cilt tahrişi başladığının işaretidir.

Dermatolog Audrey Kunin, "Acı yok, kazanç yok" cilt bakımı söz konusu olduğunda geçerli değildir, diyor...

Kunin "Cilt bakım bileşenleri tarafından cilt yandığında veya tahriş olduğunda, cildin koruyucu asit mantosunu bozar, bu da daha fazla cilt hassasiyetine ve hatta cilt enfeksiyonuna yol açabilir" diyor.

Bununla birlikte, Hu'ya göre, belirli asitler ve reçete gücündeki retinoidler, cilt buna ayarlanana kadar hafif bir yanma hissi veya soyulma reaksiyonu verebilir. Genel olarak, hücresel ciro aktif bileşen tarafından yeniden dengelendikçe bu semptomlar azalır. diyor.

Cildinizin bir ürüne tepkisinin normal olup olmadığından emin değilseniz, kullanmaya devam etmeden önce bir dermatoloğa başvurun.

Efsane: Yüzünüzü yıkamadan önce makyajınızı çıkarmanıza gerek yok.

Efsane: Yüzünüzü yıkamadan önce makyajınızı çıkarmanıza gerek yok.

Doğrusu: Makyaj temizleme, gece rutininizin ilk adımı olmalıdır.

Bazı insanlar, yüz yıkamanın makyajı kaldırabileceğine ve cildi bir çırpıda temizleyebileceğine inanıyor ancak Hu, cilt bakım rutininizin ilk adımı olarak makyajın çıkarılmasını şiddetle tavsiye ediyor.

Makyajda pigmentler, koruyucular, mineraller ve çok uzun süre bırakılırsa gözeneklerinizi tıkayan metaller var ve cilt bakım ürünlerinizin nüfuz etmesini önlüyor.

Cilt temizliği rutininizin ilk adımı olarak makyajı çıkarmak çok önemlidir.

Efsane: Yüzünüz için doğal bir sabun yeterlidir

Efsane: Yüzünüz için doğal bir sabun yeterlidir

Doğrusu: Normal kalıp sabun, kuruluğa ve tahrişe neden olabilir. 

New York City merkezli bir Dermatolog olan Rachel Nazarian "Sabun, homojen, düzenli şeyleri temizlemek içindir. Cildiniz homojen değil” diyor.

Geleneksel sabunlar, doğal yağlarınızı soyar ve "cildinizin pH'ını bozar ve cilt bariyerine zarar verir, bu da kuruluğa ve tahrişe neden olur.

Bunun yerine cildinizi derinlemesine temizleyen ve benzersiz teninize hitap eden nazik, kokusuz bir temizleyici ile yıkayın.

Efsane: Yüzünüzü havlu ile kurulamamalısınız

Efsane: Yüzünüzü havlu ile kurulamamalısınız

Doğrusu: Yüzünüzü temiz bir havlu ile kurulayabilirsiniz. 

Cilt kurulama mendilleri oldukça yaygınlaştı ve havlunun cilt bakımı için iyi olmadığı söylemi yaygınlaştı. Yüzünüzü bir havlu ile kurulamak yalnızca iki durumda gerçekten sorunlu olabilir: Birincisi, havluda bakteri, maya veya mantar bulaşmışsa ve ikincisi, havlu çok aşındırıcıysa tahrişe neden olur.

Ancak King, "ovalamadan nazikçe kurularsanız" yüzünüzde temiz bir havlu kullanmanın genellikle iyi olduğunu söyledi.

Efsane: Yüzünüzü her gün yıkamadığınız için sivilceleriniz var.

Efsane: Yüzünüzü her gün yıkamadığınız için sivilceleriniz var.

Doğrusu: Genetik ve hormonlar sivilcelere neden olabilir.

Dermatolog King'e göre temiz bir cilt bakımı kesinlikle sivilceleri önlemeye yardımcı olsa da , akneye neden olabilecek genetik ve hormonlar gibi başka faktörler de var .

Yağlı bir cildiniz varsa ve sivilceye meyilliyseniz, evet, yüzünüzü düzenli olarak yıkamazsanız daha fazla tıkanmış gözenekler ve sivilce oluşur ancak özellikle sivilceye meyilli bir cildiniz yoksa her gün yüzünüzü yıkamamak sivilceye neden olmaz.

Efsane: Derin bir temizlik elde etmenin en iyi yolu temizleme fırçasıyla ovmaktır.

Efsane: Derin bir temizlik elde etmenin en iyi yolu temizleme fırçasıyla ovmaktır.

Doğrusu: Temizleme fırçaları yağ birikmesine neden olabilir.

Hu, popüler inanışın aksine, bir bez veya mekanik cihazlarla ovmanın cildin yüzeyindeki yağ veya makyaj polimerlerini temizlemeyeceğini söyledi.

Zamanla, cildiniz daha fazla yağ üreterek cilt temizleme aletlerinin agresif cilt temizliğine tepki verir ve cildiniz daha fazla yağ üretir. Bu da tıkanmaya neden olur ve hatta genellikle bir kısır döngü haline gelir

Masaj aletleri ve makyaj temizleme aletleri ciltte alerjik reaksiyon veya cilt tahrişi riskini artırabilecek "mikroskobik çatlaklara" bile neden olabilir .

Ovalamanız gerekiyorsa, yumuşak bir muslin bezi veya nazik, peeling yapan bir temizleyici kullanmanızı önerir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Selülitleri yok eden 7 mucize besin