Cilt ve saç sağlığı için almamız gereken kolajen tipi hangisi?

Uzmanlar 20’li yaşların sonuna doğru kolajen üretiminin azaldığını vurguluyor. İnsan vücudun temel yapıtaşı olan ve en fazla bulunan protein tipi olan kolajen; cilt, saç, tırnağın yanı sıra kemik, kıkırdak, kas, tendon gibi yapıların da içinde bulunan önemli bir maddeyi oluşturuyor. Bu kapsamda cilt ve saç sağlığı için gerekli olan kolajen tipleri var. İşte cildimiz ve saçlarımız için gerekli olan kolajen tipleri ve özellikleri...

08 Kasım 2021, Pazartesi 11:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İlerleyen yaş, menapoz, hormonal değişimler, fazla şeker tüketimi gibi birçok etken vücutta kolajenin azalmasına sebep oluyor. Bu durumda ise cilt ve vücut sağlığında problemler meydana geliyor. Kolajen kullanımının son zamanlarda cilt ve saç bakımı için tercih edildiğini dile getiren Medikal Estetik Uzmanu Dr. Ayşegül Girgin ‘’Kolajen; kıkırdak, kas, tendon gibi yapıların içinde bulunan önemli bir madde. Bu yüzden yaş ilerledikçe vücutta bu proteinin yeterli bulunması için dışarıdan takviye almak, vücut sağlığı için büyük önem taşıyor. Çünkü kolajen eksikliğinde vücut deformasyona uğruyor’’ dedi.

Cilt ve saç sağlığı için özellikle tip1 ve tip 3 kolajen alınması gerektiğini belirten Medikal Estetik Uzmanı Dr. Ayşegül Girgin "20’li yaşların sonlarından itibaren her yıl vücudumuzdaki kolajen yaklaşık yüzde 1 oranında azalıyor. Bu durum, 50’li yaşlara gelindiğinde vücuttaki kolajenin yaklaşık yarısını kaybettiğimizi gösteriyor. Bu yüzden dışarıdan hem kolajen takviyesi hem de C vitamini, çinko, Koenzim Q10 gibi vücudun kendi kolajenini üretecek maddeleri de almamız gerekiyor’’ dedi.

Kolajen vücudumuzun temel proteinlerimizin bir tanesini oluştururken, dokuları tutkal gibi bir arada tutarak güçlendiriyor. Ancak dışarıdan aldığımız takviyenin özelliği çok önemli.

Piyasada satılan her kolajenin yarar sağlamayabileceğini belirten Dr. Girgin, "içeriği iyi ve temiz olan kolajenleri tüketmeliyiz diyor.

 • Vücudumuzda bulunan kolajenin peptit ve aminoasit dizilimine uygun bir kolajen kullanmamız gerekiyor.
 • İyi bir kolajen çok fazla molekül ağırlıklı olmamalı. Deniz mahsullerinden elde edilen kolajen beş kg dalton gibi ağır moleküller içeriyor. Bu da emilimi bozuyor. Bu yüzden ek takviye alırken iki kg gibi düşük moleküllü olan kolajen tercih edilmeli.
 • Molekül oranının düşük olması bağırsakta ve midede emilimi kolaylaştırıyor.
 • Aynı zamanda dışardan aldığımız kolajenin vücudun kendi kolajeni üretebilecek ek vitaminleri de içermesi gerekiyor.

Kolajen nasıl olmalı?

Kolajen nasıl olmalı?

Vücudumuzun önemli yapı taşını oluşturan kolajen, temel bağ dokusunu kuvvetlendirirken dışarıdan alınan takviyelerle birlikte hedef dokuyu da onarma özelliği taşıyor.

 • Aldığımız kolajenin emilip hedef dokuya ulaşması gerekiyor. Piyasada görülen her takviye aynı etkiyi göstermiyor.
 • Bağırsaklarda emilimin çok iyi şekilde yapılıp, dokuya ulaşması gerekiyor.
 • Deniz mahsullerinden oluşan kolajenler emilimi bozabiliyor.
 • Cilt ve saç bakımı için tip 1 ve tip 3 kolajen kullanılması gerekiyor.
 • Ayrıca dışardan aldığımız ek takviye vücudun kendi kolajenini üretecek ek maddeler içermeli.
 • Hayvansal kökenli sığır kolajeni kullanılmalı.
 • İçeriğinde bitkisel ekstreler, C vitamini çinko gibi bazı ek maddeler de bulunmalı.

Onarım süreci 1 ayda fark ediliyor

Onarım süreci 1 ayda fark ediliyor

Altın kolajenin kısa sürede vücutta gözle görülür etki bıraktığının altını çizen Dr. Girgin ‘’Özellikle diğer kolajen gruplarından ayrılan altın kolajen düzenli kullanıldığında farkı 1 ay içerisinde gözle görülür bir şekilde hissedebiliyoruz. Yılda 2 kez 1'er ay kullanmak bütün bir sene kullanacağımız kolajen kullanımını da karşılıyor.

Kolajen takviyesini genellikle 30 yaş ve üstü kadınlar tarafından tercih ediliyor. 30-50 yaş arasında yılda ortalama 2 kür olmak üzere öneriyorum. 60 yaş ve üstü kişilerde ise bu oranı arttırabiliyoruz’’ dedi.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kaş neden dökülür? Dökülen kaşlar nasıl tedavi edilir?