Ciltte koyu lekelere neden olan 7 durum

Cilt lekeleri çoğu insanın en çok dert yandığı konu. Koyu lekeler bazen genetik bazen de dış faktörler nedeniyle oluşabiliyor. Koyu lekeleri tedavi etmeye çalışırken, neden oluştuklarını da bilmekte fayda var. Böylelikle önleyici yöntemlerle koyu lekelerle olan savaşınızı daha başlamadan kazanabilirsiniz. Ciltte koyu lekelere neden olan 7 durumu derledik...

01 Mart 2021, Pazartesi 08:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- İç mekan ışıkları

1- İç mekan ışıkları

Evinizin içindeki ışıkların cildinizde koyu lekeler bırakabileceğini biliyor musunuz? Brightside'a göre, florasanlar cildin pigmentlerini önemli bir şekilde etkiliyor. Mavi ışık olarak adlandırılan bilgisayar ekranları, televizyonlar ve hatta akıllı telefonlardan gelen ekran ışıkları da buna dahil. Her gün düzenli olarak güneş kremi kullanmanız, mavi ışıktan en az seviyede etkilenmenizi sağlar.

2- Sivilceleri sıkmak

2- Sivilceleri sıkmak

Sivilcelerini sıkmayan belki de çok az insan vardır. Bir anda yüzünüzde belirmesi sizi rahatsız etse de, sivilce sıkmak uzun vadede kalıcı hasara neden olabilir. Sivilcenizi sıktığınız zaman cilt melanin üretir, bu da koyu renkli lekelere ve yara izlerine neden olur. Eğer sivilcelerinizden şikayetçiyseniz, dermatoloğa görünmenizde fayda var.

3- Güneş kremini es geçmek

3- Güneş kremini es geçmek

Her gün güneş kremi kullanmak artık diş fırçalamak kadar gerekli hale geldi. Herkes artık güneş kremi kullanıyor ancak güneş kremini yenilemeyi ihmal ediyor. Güneş ışınları nedeniyle oluşan koyu renkli lekeleri önlemek için her 2 saatte 1 güneş kreminizi tazelemeyi unutmayın. Sabah uyandığınızda ilk işiniz güneş kremi sürmek olsun :)

4- Gece bakımınızı sabah temizlememek

4- Gece bakımınızı sabah temizlememek

Koyu leke tedavisi için bir dermatoloğa gittiğinizde muhtemelen size gece uygulanacak bir tedavi yöntemi tavsiye edecektir. Gece uygulanan ürünlerden asitli olanlar, lekeleri tedavi etme özelliğine sahip. Ancak asitli içerikler aynı zamanda cildinizi tahriş ederek tekrar koyu lekeler çıkmasına neden olabilir. Eğer gece kreminiz asitli bir etkiye sahipse, sabah mutlaka yüzünüzü yıkayın ve güneş kremi sürüp dışarı çıkın.

5- Limon suyu ve güneş kombinasyonu

5- Limon suyu ve güneş kombinasyonu

Koyu lekeleri yok etmek için yapılan birçok ev tedavisi var. Bunlardan biri de limon suyu kullanmak. Ancak çoğu insan limon suyunun güneş ile temasının ardından koyu lekelere neden olabileceğini bilmez. Güneşteki radrasyon, var olan koyu lekelerin de daha kötüleşmesine neden olur. Bu duruma fitofotodermatit deniyor ve furanokumarinler ile psoralenler gibi maddelerin güneş ışığı ile temas etmesi sonucu ortaya çıkıyor.

Daha fazla koyu leke istemiyorsanız, akşam yüzünüze sürdüğünüz limon suyunu sabah iyice yıkayın.

6- Çok fazla hidrokinon veya retinoik asit kullanmak

6- Çok fazla hidrokinon veya retinoik asit kullanmak

Koyu lekeleri gidermeye yarayan bazı güzellik ürünlerinin ,içeriğinde hidrokinon veya retinoik asit bulunuyor. Sorun şu ki; bu ürünleri uzun süre ve bol miktarda kullandığınız zaman cildinizi temizlemektense daha kötü hale getirebilirler. Sözü edilen ürünleri dermatoloğa danışarak kullanmaya özen gösterin.

7- Hamilelik

7- Hamilelik

Hamilelikte yaşanan hormon değişimleri doğanın bir kanunu. Hormon değişimleri de chloasma ya da hamilelik maskesi denilen bir durumun ortaya çıkmasına neden oluyor. Koyu lekeler, hamileliğin ardından kayboluyor. Hamilelik sırasında koyu lekelerin daha da kötüleşmemesi için güneş kremi kullanmanızda fayda var.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ucunda saçlardan olmak var! İşte saçlarınızı çok sık yıkadığınızın 7 belirtisi