Çin aşısının 60 yaş ve üstü kişilerde ne kadar etkili olduğu açıklandı

Çin aşısının 60 yaş ve üstü kişilerde ne kadar etkili olduğu açıklandı

Türkiye'de uygulanan Çinli şirket SinoVac'ın corona virüs aşısı hakkında yapılan araştırma sonucunda aşının 60 yaş ve üstü kişilerdeki etkisi belli oldu.

05 Şubat 2021, Cuma 11:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çinli şirket SinoVac tarafından geliştirilen corona virüs aşısı CoronaVac ile ilgili dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet'te yeni bir makale yayımlandı.

Araştırmada, aşının 60 yaş ve üstü yetişkinlerde ciddi sayılacak yan etkilere ve rahatsızlıklara neden olmadan bağışıklık tepkisi oluşturduğu belirtildi.

The Lancet, bu bulgulara dayanarak SinoVac'ın aşısı CoronaVac’ın 60 yaş ve üzerinde güvenle kullanılabileceğini ifade etti.

Yan etki açıklaması

Sinovac'ın hazırladığı raporda 60 yaş üstünde görülen tüm yan etkilerin hafif ya da orta ağırlıkta olduğu açıklandı. Buna göre 422 kişide, 14 kişide ateş görüldü. En ağır yan etkiler aşılamadan sonraki yedi gün içinde gerçekleşti ve 48 saat içinde iyileşti.

SinoVac, Lancet'te yayımlanan makalenin inaktif bir COVID-19 aşısının 60 yaş ve üstü yetişkinlerde test edildiği ilk rapor olarak dikkat çektiğini belirtti.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Japonya'da suç işleme oranı son yılların en düşük seviyesinde