Çin'de hava kirliliği turuncu alarm verdirtti

Çin'in kuzeyindeki Tiencin kentinde uzun zamandır süren hava kirliliği nedeniyle 3 günlük turuncu alarm verildi

03 Nisan 2017, Pazartesi 23:50
A A
Çin'de hava kirliliği turuncu alarm verdirtti
Çin'in Tiencin kentinde havadaki zararlı parçacık oranı PM 2,5'in Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından insan sağlığı için üst sınır kabul edilen 25 değerinin 6 ila 8 katına çıkması nedeniyle turuncu alarm verildi.

Salı gününe kadar sürecek alarm çerçevesinde kentteki inşaat faaliyetlerinin askıya alınacağı, fabrika ve tesislerin kirli gaz salımını azaltması talimatı verileceği, bazı araçların trafiğe çıkmasının geçici olarak durdurulacağı belirtildi.


HAVA KİRLİLİĞİ EN YÜKSEK İKİNCİ SEVİYE!


Tiencin'deki turuncu alarm, ülkedeki hava kirliliği düzeyine işaret eden alarm sisteminde en yüksek ikinci seviyeyi gösteriyor.

Söz konusu sistem mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere dört aşamadan oluşuyor.

Hızlı kalkınma ve sanayileşmenin sonucu olarak Çin'deki büyük şehirlerin çoğu dünyanın en kirli şehirleri arasında yer alıyor. 


2014'TEN BERİ MÜCADE EDİYORLAR


Pekin yönetimi özellikle 2014'ten bu yana çevre ve hava kirliliğiyle mücadele etmeye çalışıyor.

Ülkede son yıllarda artan hava kirliliği nedeniyle birçok önlem hayata geçirildi.

 

KİRLİLİĞE SEBEP OLAN FİRMALAR CEZALANDIRILACAK


Söz konusu önlemler kapsamında Hava Denetim Ekipleri, kirliliğe sebep olan firmaların cezalandırılması, kirlilik süresince ilgili kentteki inşaat faaliyetlerinin askıya alınması gibi uygulamalar yapılıyor.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.