Çin’in ilk uçak gemisi harekete geçti

Çin’in ilk uçak gemisi harekete geçti

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (ÇHKO) ait ilk uçak gemisi, Pasifik’in batısına hareket etti

26 Aralık 2016, Pazartesi 11:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Çin Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ÇHKO’nun envanterine 2012’de giren, 30 jet taşıma kapasitesine sahip Liaoning adlı uçak gemisinin, açık denizde görev yapmaya hazır olduğu kaydedildi.
 

PEKİN YÖNETİMİNE AİT ÇEŞİTLİ SAVAŞ GEMİLERİ BULUNUYOR


Donanma filosuna öncülük eden Liaoning’in Bohay Körfezi ve Sarı Deniz’deki tatbikatların ardından Batı Pasifik’e hareket ettiği ifade edildi. Liaoning, fırkateyn ve destroyerlerden oluşan bir filoya liderlik ediyor. Açık denizde ilk askeri tatbikatını yapacak Liaoning, J-15 jetlerini ve helikopterlerini taşıyor. ABD’nin nisan ayında yayımladığı Çin’in askeri ve güvenlik konularına ilişkin gelişmeleri ele alan yıllık rapora göre, Doğu Denizi Donanması’nda Pekin yönetimine ait 18 denizaltı ve 80’den fazla çeşitli özelliklerde savaş gemisi bulunuyor.
 

BÖLGE ÜLKELERLE VE ABD İLE GERGİNLİK YAŞIYOR


Raporda, Güney Denizi donanmasında da Çin’e ait altısı nükleer yakıtlı olmak üzere 26 denizaltı ve 90’dan fazla çeşitli özeliklerde donanma gemisi, Kuzey Denizi donanmasında da bir uçak gemisi, üçü nükleer yakıtlı olmak üzere 20’den fazla farklı görev kabiliyetine sahip denizaltı ve 70’ten fazla donanma gemisi olduğu belirtiliyor. Pekin yönetimi, Batı Pasifik, Güney Çin Denizi ve Doğu Çin Denizi’nde yaptığı tatbikatlarla bölge ülkeleriyle ve ABD ile sık sık gerginlik yaşıyor.
 

İLK UÇAK GEMİSİNİ 2012'DE TESLİM ETMİŞTİ


Çin, ilk uçak gemisi Liaoning’i Eylül 2012’de orduya teslim etmişti. Eski adı Varyag olan "Liaoning" isimli geminin platformu, Ukrayna’dan alınmıştı. Liaoning uçak gemisi, 304,5 metre uzunluğunda ve 37 metre genişliğinde. Pekin yönetimi, ülkenin tamamen yerli üretim ilk uçak gemisinin inşasına geçen yıl başlamış ve gemiyi 2020 yılında tamamlayacağını açıklamıştı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika… Rusya’dan gövde gösterisi! 10 bin asker, 40 savaş gemisi…