Çin işkencesi gibi ödev: 100 milyon pirinç tanesini teker teker sayın!

Çin’de bir matematik öğretmeninin öğrencilerine verdiği '100 milyon pirinç tanesini tek tek sayma' ödevi sosyal medyada gündem oldu. Yapılan hesaplara göre, 2 ton ağırlığında olan 100 milyon pirinç tanesini saymak, yemeden içmeden yapılsa dahi 1 yıl sürüyor

10 Eylül 2018, Pazartesi 14:48
A A

Shanghai Daily gazetesinin haberine göre, ülkenin Guangdong eyaletinde bulunan Foşan kentinde bir ilkokulda görev yapan matematik öğretmeni, öğrencilere 100 milyon pirinci tek tek sayma ödevi vererek, ödevi ertesi güne tamamlamalarını ve pirinçleri okula getirmelerini istedi.

'TEK TEK SAY' ETİKETİ

Pirinç ödevi velileri şaşırtırken, ülkenin sosyal medyası Veybo’da "tek tek say" etiketiyle geniş yer aldı. Bu kadar pirinç tanesinin tek tek nasıl sayılacağı sorusu kullanıcıların kafalarını karıştırırken bazı kullanıcılar ödeve tepki gösterdi, bazıları da çözüm önerilerinde bulundu.

İŞTE YÖNTEM ÖNERİSİ

Bir kullanıcı "Önce bin pirinç tanesini sayın ve ağırlığını ölçün. Sonra o ağırlığa göre yüz milyon pirincin ağırlığını hesaplayın." önerisini ortaya attı.

YEMEDEN İÇMEDEN 1 YILDA SAYILIR

Başka bir kullanıcı da "Bir yıl 365 gün, bir gün 24 saat, bir saat 3 bin 600 saniye. Hepsini çarptığımızda 31 milyon 536 bin saniye yapıyor. Yani yemeden, içmeden, uyumadan saniyede üç pirinç tanesi sayarsak, yüz milyon pirinci saymayı bir yılda bitirebiliyoruz" fikrini paylaştı.

Diğer bir kullanıcı da "Yüz milyon pirinç tanesini sayıp bitirene kadar tüm okul mezun olur" yorumunu yaptı.

AĞIRLIĞI 2 TON EDİYOR

Yüz milyon pirinç tanesinin toplam ağırlığının yaklaşık 2 tona ulaştığı kaydedilen haberde, öğretmenin, öğrencileri farklı çözüm yolları bulmaya yönlendirmek için böyle bir ödev verdiği belirtildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.