Çin oto pazarında da iddialı

Çin'de otomotiv piyasası hükümetinin uyguladığı teşvik paketi ve gevşek kredilerle 10 milyon sınırına dayandı

14 Ekim 2009, Çarşamba 16:38
A A

Çin Otomobil Üreticileri Birliği (CAAM), yılın geride kalan 9 aylık döneminde 9.66 milyon taşıt satılırken, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 34 artış gösterdiği belirlendi.

CAAM'ın verilerine göre, 2008'de 9.38 milyon taşıt satılmıştı. ‘Shanghai Daily' gazetesine göre, Pekin yönetiminin aldığı destekleyici önlemler ve 1.5 trilyon dolara yaklaşan banka kredileri otomotiv piyasasına canlılık getirdi.

Çin Hükümeti, küçük motorlu araçların alımını vergi indirimleri ile desteklemenin yanı sıra, kapsamlı bir sübvansiyon programıyla kırsal kesimde oto satışlarını teşvik etmeye başlamıştı. CAAM, 2009 sonunda araç satışlarının 12 milyona ulaşacağını açıkladı.

ABD'Yİ SOLLAYACAK
Sektör uzmanlarına göre, Çin’in Amerikan pazarını geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bloomberg’e göre, Amerikan otomobil devleri Ford ve General Motors ABD'de bu yıl 10.5 milyon araç satılacağını öngörmüştü.

Sadi KAYMAZ /DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.