Çin'de büyüme beklentisi % 8.4

Çin'de büyüme beklentisi % 8.4

Dünya Bankası, Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 8.4, gelecek yıl ise yüzde 8.7 büyümesini bekliyor

04 Kasım 2009, Çarşamba 12:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bankanın, Çin’e ilişkin büyüme tahminlerinin yükseltilmesinde, hükümetin beklentilerden daha güçlü teşvik programının etkili olduğunu belirtirken, teşviklerin etkisinin gelecek yıl keskin şekilde düşeceğini ve perakende sanayinin fazla kapasite nedeniyle baskı altında kalacağını bildirdi.

Dünya Ekonomisi Bölge Başekonomisti Vikram Nehru, Çin’in hızlı büyümesinin sadece bölgeyi yukarıya çekmediğini, bunun küresel ekonomiye de etkisi bulunduğunu ifade ederek, şu anda dünyanın en büyük otomobil pazarına sahip olan Çin’in ABD, Euro bölgesi ve Japonya’dan daha fazla küresel talebe katkısı bulunduğunu kaydetti.

Çin hükümetinin, 586 milyar dolarlık teşvik paketi ABD, Avrupa ve Japonya resesyonla boğuşurken, ekonominin toparlanmasına yardımcı oldu. Banka gelişmekte olan Doğu Asya ekonomilerine ilişkin büyüme tahminini de yüzde 1.3 artırarak yüzde 6.7 yaptı.

Çin dışarıda tutulduğunda ise Doğu Asya ekonomileri bu yıl sadece yüzde 1.1 büyüyecek. Endonezya ve Vietnam ekonomileri iyi bir seyir izlerken, Kamboçya, Malezya ve Tayland’de üretim küçülüyor. Singapur ve Tayvan’da sanayi üretimi kriz öncesi seviyenin yüzde 15 altında seyrediyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Balık avı sezonu bitti, son balıklar hale geldi