Çin'de ihracat çakıldı, piyasalar alarma geçti

Çin'de ihracat bir yıl öncesine göre yüzde 25.4 düşerek piyasaların beklediğinden iki kat daha kötü çıktı

08 Mart 2016, Salı 09:05
A A
Çin'de ihracat çakıldı, piyasalar alarma geçti

Çin’de Şubat ihracatı Mayıs 2009’dan bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Bu verinin piyasalarda etkisini hissettirmesi bekleniyor.

Çin’de Şubat ayı ticaret performansı ekonomistlerin beklediklerinden çok daha kötü çıkarken, ihracat altı yıldan uzun bir sürenin en sert düşüşünü gösterdi. İhracat bir yıl öncesine göre yüzde 25.4 düşerek piyasaların beklediğinden iki kat daha kötü çıktı.İthalat da yüzde 13.8 düşerek üst üste 16. ay geriledi. Reuters anketine katılan uzmanlar Çin’de ihracatın Şubat’ta yüzde 12.5 ve ithalatın yüzde 10 düşmesini bekliyorlardı. İhracattaki düşüş Mayıs 2009’dan bu yana en sert düşüş olarak kayıtlara geçerken, ekonomistler Çin Yeni Yılı’ndan kaynaklanan uzun süreli tatillerden dolayı bu düşüşün ekonomik şartlarda büyük bir kötüleşmeye işaret etmeyebileceğini belirtiyor.

Tatilin etkilerinin daha az görülebileceği ocak-şubat verilerine beraber bakıldığında ihracatın yüzde 17.8 ve ithalatın yüzde 16.7 düştüğü görülüyor. Bu rakamlar dünyanın en çok ticaret yapan ülkesinin iç ve dış talepteki zayıflığın etkilerini ekonomisinde hissettiğini gösteriyor.

REUTERS

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER BMW'nin 100. yılına özel