Çin'den enerji yatırımı

Çin'den enerji yatırımı

19 Ekim 2009, Pazartesi 13:50
A A

Global krizi fırsat bilen Çinliler, döviz rezervlerini enerji kaynaklarını satın almak için de kullanıyor.

2,27 trilyon dolara ulaşan döviz rezervlerinin 300 milyar dolarlık kısmını yöneten Çin Yatırım Kurumu (CIC), Rus petrol şirketi "Nobel'in" hisselerinin yüzde 45'ini  satın aldığını açıkladı. Açıklamaya göre, ilk aşamada Rus şirketine 150 milyar dolarlık bir ödeme yapıldı. Ödemenin 100 milyar dolarının şirket hisseleri için, 50 milyar dolarının ise petrol çıkarma faaliyetleri için gerçekleştirildiği bildirildi. Hisselerin geri kalan 150 milyar dolarlık tutarını kapsayan ikinci aşama ödemenin ise önümüzdeki 9 ay içerisinde gerçekleştirileceği bildirildi.

Egemen varlık fonu statüsündeki CIC, Eylül ayı sonunda Kazak petrol ve gaz şirketi KazMunaiGas hisselerini 989 milyon dolara satın almıştı. Uzmanlar, CIC'in son dönemde kontrol ettiği döviz rezervlerini petrol, gaz, kömür gibi doğal kaynaklara yönelttiğine dikkat çekiyor.

Sadi KAYMAZ / PEKİN, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.