Çin'in 1.600 beygir gücünde tamamen elektrikli hiper otomobili: Arcfox GT

Beijing Automotive Industry Holding Co.'nun (BAIC) alt markası olan Arcfox, dünyanın en güçlü elektrikli otomobillerinden biri olan Arcfox GT hakkında yeni detayları paylaştı. Arcfox GT, 1.600 beygirlik güçlü motoruyla dikkat çekiyor.

25 Mayıs 2020, Pazartesi 15:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Arcfox GT, ilk kez geçtiğimiz yıl Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenmişti. Çin'in beş büyük otomobil üreticisinden biri olan Beijing Automotive Industry Holding Co.'nun (BAIC) alt markası olan Arcfox, dünyanın en güçlü elektrikli otomobilleri arasında yer alıyor.

Arcfox, BAIC şirketi altında Foton, Huansu, Weiwang, Changhe BJEV gibi yerli şirketlerin yanı sıra, Çin pazarı için Hyundai ve Mercedes gibi markaların araçlarını da üretiyor. BAIC, Arcfox'u İspanya'da Yüksek Performanslı Araç Tasarımı ve Ar-Ge Merkezi'nde konumlandırarak tüm şirketleri için bir amiral gemisi performans markası haline getirdi. 

Arcfox GT’de 1.600 beygir gücü (1200 kW) ve 800 Nm tork üreten bir motor yer alıyor. Elektrikli güç aktarma organı, bu çıkışı dört tekerlekten çekiş sağlayacak şekilde dağıtıyor. Aynı zamanda 0'dan 100 km/sa hıza sadece 2.59 saniyede çıkabiliyor. Otomobil maksimum 255 km/sa hıza ulaşabiliyor.

Otomobil yaklaşık 1.840 kg ağırlığında. Aslında bu ağırlık bir hiper otomobil için fazlasıyla yüksek. Arcfox GT'nin böylesine ağır olmasının başlıca sebebi NEDC sürüş döngüsünde otomobile tahmini olarak 400 km'den fazla bir menzil sağlayan büyük bir batarya paketi olması. Otomobilin bataryası, 85 kW hızlı şarj sayesinde sadece 30 dakikada %20'den %80 kapasiteye kadar doldurulabiliyor.

Durma açısından Arcfox GT, karbon seramik frenler ve 6 pistonlu kaliperler ile donatıldı. Araç bu sayede 100 km/sa hızla giderken durmak için 35 m fren mesafesine ihtiyaç duyuyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Microsoft Flight Simulator'dan yeni ekran görüntüleri geldi