Cinsel eğitim seks eğitimi demek değildir

Cinsel eğitim seks eğitimi demek değildir

Çocuğunuz cinsellikle ilgili soru sormaya başladıysa panik yapmayın. Uzman Klinik Psikolog Berat Sena Varlık çocuklara cinsel eğitimin nasıl verilmesi gerektiğini anlatıyor.

05 Temmuz 2020, Pazar 07:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ebeveynler çoğunlukla öz güvenli, dış dünyaya hazır, kendiyle barışık ve kendini cinsel istismara karşı koruyabilen çocuklar yetiştirmeye çabalarlar. Çocuklara cinsel eğitim vermek de gelecekte sağlıklı ve mutlu bireyler olabilmeleri için önemli. Ama aileler genelde bu konuda sıkıntı yaşar ve çocuğun sorduğu sorulara nasıl cevap vermeleri gerektiği konusunda net değildir. Çocuklar, ilk sırada ebeveynlerini güvenilir kaynak olarak görürler. Bu sebepten cinsel bilgileri bu güvenilir kaynaktan almaları, onlar için büyük önem taşır.

Araştırmalara göre, çocuk cinsel bilgiyi ne kadar erken yaşta öğrenmişse, ilk cinsel deneyimini de o kadar geç yaşta yaşamaktadır. Unutmayın, merak ettiklerini evde öğrenemeyen çocuk, okula başladığında arkadaşlarından veya internetten öğrenir ve bu kontrol edilemez.

Çocuğa cinsel eğitim verilirken dikkat edilmesi gereken dört ana unsur var.

1- Çocuğu suçlamamak

2- Korkutmamak

3- Utandırmamak

4- “Günah, ayıp, cehennemde yanarsın” gibi cümleler kullanmamak.

Çünkü bunlar çocuğu travmatize edebilir ve yetişkinliğindeki cinsel hayatını olumsuz etkileyebilir. Ve unutulmamalıdır ki cinsel eğitim, seks eğitimi demek değildir.

DÖRT AŞAMADA CİNSEL EĞİTİM

(Bu basamakların yaş aralığını çocuğunuzun özelliklerine göre esnetebilirsiniz.)

0-2 yaş 

DOKUNARAK KEŞFEDER 

Çocuk, bu dönemde kendini ve dünyayı dokunarak keşfeder. Bu sebeple cinsel organına dokunması normaldir. Burun, göz, el, ayak gibi vücudun bölümleri öğretilirken, çocuğun sahip olduğu cinsel organın adı da öğretilmeli ve bu kelimeler bilimsel olmalıdır. Yani pipi, kuku değil. Penis ve vajina.

2-5 yaş 

KEŞİF YERİNİ MERAKA BIRAKIR 

Artık keşfetme dönemi bitmiş ve yerini merak almıştır. Çocuk hem kendinin, hem de karşı cinsiyetin bedenini merak etmeye başlar. Kendi cinsel organını öğrenmiş olan çocuğa karşı, cinsiyetin cinsel organı yine bilimsel isimlerle söylenir. Dudak, kalça ve cinsel organının kendine özel olduğu, yetişkin olana kadar, bu bölgelere ebeveynleri dışında izinsiz olarak kimsenin dokunamayacağı ve dokunan olursa da, bağırması veya kaçması öğretilmelidir.

5-7 yaş 

BANYO VE ODANIN ÖZEL ALAN OLDUĞUNU ÖĞRENMELİ 

Bu yaşa kadar çocuk kendi bedenini ve karşı cinsiyetin bedenini öğrenmiş olmalıdır. Çünkü çocuk artık okula gitme yaşına gelmiştir, yani evden daha bağımsız yaşamaya başlamıştır ve kendi bedeninden kendisi sorumludur. Banyo ve odasının özel alan olduğu öğretilmelidir. Çocuğun odasına girerken kapı çalınmalı, tuvalete yalnız girmeye teşvik edilmelidir.

7-9 yaş 

YENİ BİLGİLERİ SİZİNLE PAYLAŞABİLMELİ 

Çocuk, artık iki cinsiyetin de farklılıklarını daha net anlar. Beyin ve vücut yavaş yavaş ergenliğe hazırlanır. Cinsel bilgilerin konuşulduğu bir evde büyüyen çocuk, rahat bir şekilde ailesiyle konuşur ve bu konulardan utanmaz. Ayrıca iletişim kurabilir, arkadaşları veya internetteki kontrolsüz bilgilere ihtiyaç duymaz, yeni duyduğu veya okuduğu bilgileri de ailesiyle paylaşır.

ÇOCUK SORUNCA...

Çocuklar büyüdükçe çok soru sormaya, her şeyi öğrenmek istemeye başlar. Aileler, gelen sorulara nasıl cevap vereceklerini bilemeyebilir. Bu yüzden bu tarz sorularla karşılaşmadan önce, çocuklara cinsel eğitimi vermeye başlamış olmak hayli önemlidir. Siz ebeveyn olarak, kendi cinsel bilgilerinizin bilimselliğinden emin değilseniz, kitaplardan veya uzmanların verdiği cinsel eğitimlerden faydalanabilirsiniz.

BEN NEREDEN GELDİM?

Bu ve benzeri sorularla karşılaşıldığında, ebeveynler panik oluyor ve “Eyvah çocuğum seksi soruyor” diye düşünüyor. Bu durumda öncelikle sakin olmak ve çocuğun sorduğu soruyu doğru anlamak önemlidir. Aslında bu soruyla çocuklar çoğu zaman, nasıl var olduklarını sorguluyor. Yani sanıldığı gibi cinsel değil daha felsefik bir sorgulama içindeler.

SEVİŞMEK VEYA SEKS NE DEMEK?

Çocuğun yaşına göre cevap vermek önemlidir. Küçük yaştaki çocuklar için şu cevap uygun olacaktır: Anneler ve babalar birbirlerine dokunmak, kucaklaşmak ve öpüşmek isteyebilir. Birbirlerini bu şekilde sevmek isterlerse buna sevişmek denir. Seks ise anne ve babanın sarılarak veya dokunarak uyumasıdır. Büyük yaştaki çocuklar için ise şöyle cevap verilebilir: Anne ve baba birbirlerini çok sevince bazen babanın penisi annenin vajinasına girer ve buna seks denir. Bunu sadece büyükler yapar.

BEN DE SEVİŞEBİLİR MİYİM?

“Hayır, çocuklar sevgilerini başka şekilde gösterir.” (Çocuğunuza göre örnek gösterebilirsiniz) “Bunun için hem yaşının hem de bedeninin büyümesi gerekir. Büyüdüğünde, bir kadın veya bir erkeği seversen o zaman sevişebilirsin.”

KARDEŞİM NASIL KARNINDA? ÇOCUK NASIL YAPILIR?

“Kadınlarda yumurta, erkeklerde de tohum (sperm) vardır. Yumurta ve tohum, kadının karnında rahim denilen yerde birleşir ve bebek oluşur. Önce bir çekirdek kadardır. Dokuz ay içinde yavaş yavaş büyür, doktorlar onu oradan alır ve bize verir.”

BENİM DE ÇOCUĞUM OLACAK MI?

“Buna büyüdüğün zaman karar verirsin. Herkesin çocuğu olmak zorunda değil ama istersen büyüyünce senin de olur.”

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder