Cinsel fobiler her 10 kadından 1'inde görülecek kadar yaygın!

Mantık dışı korku olarak adlandırılan ve hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkan korkularımıza fobi adı veriyoruz. Fobiler hayatımızı hem psikolojik hem de sosyal olarak kötü etkiliyor. Cinsel fobi olarak adlandırılan ve kadınlarda yaygın olarak görülen fobiler yatak odasını mutsuz bir yer haline getirebiliyor. İşte en sık görülen cinsel fobiler...

11 Şubat 2019, Pazartesi 13:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Önceki Fotoğraflar
5. ERKEKLİK ORGANI KORKUSU (FALLOFOBİ)

5. ERKEKLİK ORGANI KORKUSU (FALLOFOBİ)

İsminden de anlaşılacağı gibi, bu fobi penis korkusundan kaynaklanır. Erkekler de en az kadınlar kadar bu fobiye sahip olabilirler. Erkeklerin açısından fobi, ereksiyon olmaktan korkmaktır; kadınlarda ise bir erkeğin penisine dokunma ya da görme korkusudur. Bu fobinin aşırı örneklerinde, cinsel ilişki pratikte imkansız hale gelebilir.  

6. CİNSEL İSTİSMAR KORKUSU (AGRAFOBİ)

6. CİNSEL İSTİSMAR KORKUSU (AGRAFOBİ)

Bu fobi, cinsel taciz yaşayan ya da böyle bir olaya şahit olanlarda görülür. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve cinsel taciz kurbanı olma korkusu ile tanımlanır. Bu fobiden muzdarip kişiler, çoğu zaman partnerleriyle sağlıklı bir yakınlık yaşayamazlar, çünkü tecavüz korkusu ne kadar nazik ya da sevgi dolu olsun her cinsel deneyime sızar.

7. GÜZEL KADINLARDAN KORKMA (VENÜSTRAFOBİ)

7. GÜZEL KADINLARDAN KORKMA (VENÜSTRAFOBİ)

Doktorlar bu fobiye bir açıklama getirememişlerdir, fakat son derece gerçek bir korkudur. Bu fobiye sahip kişiler, böylesi bir güzelliğe layık olmadıklarına inanırlar ya da böylesine güzel bir kadını hayal kırıklığına uğratacaklarından korkarlar. Kadın güzelliğini o kadar idealize ederler ki, bu ilişki kurmaya engel olur. Belki de hiçbir zaman “onun seviyesinde olamama” baskısı daima zihinlerinde yer tutar. 


8. ERKEKLERDEN KORKMA (ANDROFOBİ)

8. ERKEKLERDEN KORKMA (ANDROFOBİ)

Önceki korkuya benzer şekilde bu da erkek korkusudur. Bunun erkeklerin güzelliği ya da güçleriyle hiçbir ilgisi yoktur, fakat genel olarak erkek cinsiyle ilgilidir. Normalde, bu tip reddetme, bir erkeğin sebep olduğu küçük yaşta yaşanan travmatik bir olaydan kaynaklanır. Bu fobilerden korkmamıza gerek yok. Bunlar normaldir ve düşündüğümüzden çok daha yaygındır. Eğer bunlardan birini yaşıyor ve bu sağlıklı bir ilişkiye engel oluyorsa, size yardım edebilecek bir uzmana başvurun. Tam ve tatmin edici bir cinsel hayattan vazgeçmeyin!


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İkimizden de vazgeçemiyor