Cinsel hayatı etkiliyor! Genital sivilceler nasıl geçer

Kadınların cinsel organının etrafında zaman zaman sivilceler görülmesi oldukça normal. Ancak genital sivilceler cinsel hayatı olumsuz etkileyebiliyor. Genital sivilcelerden kurtulmak için pamuklu iç çamaşırları giymek ya da sivilceler geçene kadar çıplak uyumak oldukça etkili bir yöntem. İşte genital sivilcenin nedenleri ve tedavisi.

17 Mayıs 2020, Pazar 14:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sivilceler tüm vücutta görülebilen bir durum. Genital sivilceler her ne kadar tehlikesiz olsa da, rahatsız edici olabiliyor. Hatta bazı durumlarda cinsel hayatı bile olumsuz etkileyebiliyor. Çiftler, partnerine bulaştırmamak için cinsellikten kaçabiliyor ve görüntüsü nedeniyle utanabiliyor. Genital sivilcelerin ise birçok nedeni olabilir. 

Genital sivilcenin nedenleri

Genital sivilcenin nedenleri

  • Kadınlarda görülen genital sivilceye, sabun, çamaşır deterjanı, vajinal duş jelleri, ter, parfümlü pedler, sperm ve idrar neden olabiliyor.
  • Vajinal sivilcenin bir diğer nedeni ise kıl kökü iltihabı olabilir. Tıraş olmak, batık kıllar, sıkı kıyafetler giymek, ter ve kesikler kıl kökü iltihabını tetikleyip sivilceleri artmasına neden oluyor.
  • Genital bölgenizde bulunan tüyleri temizlerken çok dikkat etmelisiniz. Temizlik hijyenik ve bilinçsiz yapıldığı takdirde batıklar oluşur ve kıl kökleriniz iltihap kapar. Özellikle jiletle tüylerin alınması bu bölge için çok zararlı ve birçok doktor tarafından tavsiye edilmiyor.
  • Kasıktaki ve göğüslerinizin altındaki ter bezlerini etkileyen akne inversa hastalığı da genital sivilceye neden olabilir hatta zor geçen izler bırakabilir.


Genital sivilcenin tedavisi

Genital sivilcenin tedavisi

Cinsel organınızı tahriş eden nedenleri belirlemeniz gerekiyor. Nedeni belirledikten sonra o ürünlere alternatif bulması şart. Yeni bir duş jeli edinmek, tıraş olmak yerine ağda yapmak, sıcak küvet kullanmamak bunlardan bazıları olabilir.

Bakteriler sıcak ve nemli alanları sevdiğinden vajinal temizliğe önem vermeniz gerekiyor. Genital sivilce sorununuz varsa pamuklu iç çamaşırlarına geçiş yapmanızda fayda var. Sivilceleriniz geçene kadar çıplak uyumanız da faydalı olacaktır.


Adet döneminizde kullandığınız pedleri ve tamponları düzenli olarak değiştirmeye özen gösterin.

Tahriş olan bölgeye sıcak pamukla kompres yapmanız da faydaları olabilir. Bu işlemi gün içinde 2-3 kere uygulayabilirsiniz. Daha sonra uyguladığınız bölgeyi kurulayın.

Ayrıca sivilceleriniz geçmemekte ısrarlıysa bir doktora görünmenizde fayda var.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Genital siğiller kanser yapabilir