Cinsel hayatınız bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyebilir

Colorado Anschutz Tıp Kampüsü'ndeki bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, insanların cinsel hayatı ve cinsel davranışları bağırsaklarındaki milyobiyom ve bağışıklık sistemini etkileyebilir. Bunun bir sonucu olarak da HIV virüsüne yakalanma riski artabilir.

18 Mayıs 2020, Pazartesi 16:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mikrobiyom, bağırsakta bulunan mikrop topluluğuna verilen bir ad. Bu mikroplar, bağışıklık sistemimizin şekillenmesinde ve sürdürülmesinde önemli bir rol oynuyor. Ancak yapılan son araştırmalar, anal yollardan ilişkiye giren insanların daha farkı mikrobiyomlara sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bu sorun kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülen bir durum.

35 erkek üzerinde yapılan incelemede, eşcinsel ilişkiye giren kişilerin HIV virüsüne yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Çalışmanın yazarı Brent Palmer, "Bu sonuçlar, bağırsak mikrobiyomunun bağışıklık ile doğrudan bağlantılı olduğunu ve HIV bulaşı için bir risk faktörü olarak araştırılmasının gerektiğini ortaya koyuyor" dedi.

Ancak eşcinsel ilişkiye giren erkeklerin mikrobiyomunun neden bu kadar farklı olduğu kesin olarak bilinmiyor.


Palmer, yine de, bu mikrobiyomunu anlamanın önemli olduğunu çünkü yüksek riskli erkeklerin bağışıklık sistemini doğrudan etkileyebileceği ve HIV enfeksiyonu riskinin artmasına neden olabileceğini söyledi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cinsel hayatı etkiliyor! Genital sivilceler nasıl geçer