Cinsel uyumsuzluk neden olur?

Cinsellik, sağlıklı bir beraberlik açısından oldukça önemlidir. Uzman Psikolog Mehmet Başkak cinsel uyumsuzluk neden olur, düzeltilmesi için neler yapılabilir gibi sorulara önemli açıklamalar getirdi

26 Eylül 2019, Perşembe 10:22
A A

 Sağlıklı cinsellik, mutlu beraberliklerin en önemli ayaklarından biri. Uzman Psikolog Mehmet Başkak’a göre de cinsel uyumsuzluk çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına, aldatmaya, ayrılık ve boşanmalara neden olan en yaygın sebepler arasında. Başkak, “Partnerinizle birbirinize deli gibi aşık olabilirsiniz ama yatak odasında uyumlu değilseniz, ilişkiniz tehlikededir” diyor.

Cinsel sağlık, kişinin beden ve ruh sağlığını olduğu kadar özel ve sosyal hayatını da önemli ölçüde etkileyen bir konu. Cinselliği tabu olarak gören toplumlarda yaşanan sapkınlıklara dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, uyumlu birlikteliklerin, cinsel sağlık, sağlıklı cinselliğin de bireylerin özel ve sosyal iyilik halleri açısından önemli olduğunu söylüyor.

CİNSELLİK NORMAL GÖRÜLMELİ

CİNSELLİK NORMAL GÖRÜLMELİ

Ülkemizde cinselliğin eğitimli bireyler arasında dahi tabu olduğunu belirten Başkak, “Sorun çok büyük dahi olsa genellikle ‘demek ki böyle oluyor’ dercesine cinsel uyumsuzluğu normal gören, çaresinin olmadığını düşünen çok sayıda insan var” ifadesini kullanıyor.

CİNSEL UYUMUNUZ NE KADAR?

CİNSEL UYUMUNUZ NE KADAR?

Bu nedenle cinselliğin tabu olarak görülmemesi ve cinsel sağlık sorunlarına mutlaka çözüm aranması gerektiğini aktaran Psikolog Başkak, “Cinsel uyum mutlu bir ilişkinin temelidir. Partnerinizle birbirinize deli gibi aşık olabilirsiniz ama yatak odasında uyumlu değilseniz, ilişkiniz tehlikededir” diyor.

Peki, partnerinizle uyumlu olup olmadığınızı nasıl anlayacaksınız? İşte Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak’a göre bunu anlamanın yolları:

FARKLI LİBİDO SEVİYELERİ UZAKLAŞMAYA NEDEN OLABİLİR

Herkesin aynı seviyede libidoya sahip olduğu söylenemez. Ayrıca sadece erkeklerin daha çok cinsellik istediğini iddia etmek de bir haksızlık. Kadınlar da en az erkekler kadar cinselliği yaşamaya istekli olabilir. Stres, iş yoğunluğu ve yaşam tarzıyla ilgili sorunlar kişinin libidosunu etkileyebilir ve kişinin cinsellikten uzaklaşmasına sebep olabilir ya da başka sebeplerden libido düşüklüğü söz konusu olabilir. Partneriniz ve siz böyle bir problemle karşı karşıyaysanız, durum daha kötüye gitmeden konuşmalı ve gerekirse tıbbi destek almalısınız.

BASKICI PARTNER EN ÖNEMLİ NEDENLERDEN BİRİ

BASKICI PARTNER EN ÖNEMLİ NEDENLERDEN BİRİ

Partneriniz, siz istemediğiniz zamanlarda, seks yapma konusunda size sürekli baskı yapıyorsa ve rahatsız olduğunuz bir şeyi yapmaya zorlanıyor hissediyorsanız, aranızda cinsel bir uyumdan bahsetmek mümkün olmayabilir.

Sıradaki haber yükleniyor...