Cinsellik hem bedene hem ruha iyi geliyor

Cinsellik yaşamın olmazsa olmazı. Uzmanlar, cinsel hayatı iyi olan insanların beden ve ruh sağlığının da bir o kadar iyi olduğunu söylüyor. Cinselliğin faydaları arasında kaygı bozuklukları ve depresyon gibi ruhsal hastalıkların tedavisinde önemli bir rol oynaması da var. İşte cinselliğin beden ve ruh sağlığına olan faydaları.

10 Mayıs 2020, Pazar 13:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uzmanlar, cinsel iyilik halinin genel bedensel ve ruhsal iyilik halinin de bir parçası olduğunu söylüyor. Cinsel sağlığı iyi olan insanlar bu durumdan olumlu etkileniyor ancak cinsel hayatında sorunlar olan insanlar ise özellikle depresyon, distimi gibi duygu durum bozuklukları ve kaygı bozuklukları yaşayabiliyor. Uzmanlar, cinsellik alanında yaşanan sorunların azaltılabilmesinin cinsel eğitimle mümkün olabileceğini söylüyor.


Cinsellik, insan doğasının önemli bir unsuru. Cinsellik üremekten ziyade, zevk amaçlı yapılan sosyal bir faaliyet aynı zamanda. Bu da iki insanın birbirine daha da bağlanmasını sağlıyor. Cinsel iyilik hali, genel bedensel ve ruhsal iyilik halinin bir parçası olduğu için, cinsel alanda yaşanan sorunlar ister istemez ruh sağlığını etkiliyor. Cinsel alanda yaşanan sorunlar hem kişiye özel hem de çiftler arasında olabilir.


Erkeklerde ereksiyon, kadınlarda orgazm bozukluğu görülüyor

Erkeklerde ereksiyon, kadınlarda orgazm bozukluğu görülüyor

Kadınlar, ruhsal bozukluk alanında erkeklerden daha fazla sorunla karşı karşıya kalabiliyor. Ancak cinsel işlev bozuklukları cinsiyet bağımlı bozukluklar olduğu için, bu alanda iki biyolojik cinsiyet birbiri ile karşılaştırılamıyor.

Türkiye’de cinsiyete göre en sık görülen cinsel işlev bozuklukları erkeklerde ereksiyon (sertleşme) güçlüğü ve kadınlarda orgazm bozukluklarıdır.

Ereksiyon bozukluğunun nedenleri arasında monoton cinsel yaşam, ilişki sorunları veya yaşam şekli yer alabiliyor Cinsel performans endişesi de ereksiyonu son derece olumsuz etkiler.

Kadında orgazm bozukluğunun en önemli nedenlerinden biri kadının cinsellikten zevk almasının ayıp olduğunu düşünmesi. Bunun önemli nedenlerden birisi de ön sevişmenin kısa tutulduğu veya hiç olmadığı cinsel ilişkiler.

Uzmanlar, cinsellik alanında yaşanan sıkıntıların azaltılabilmesi için anaokulundan başlayarak çocuklara cinsel eğitim verilmesi, evlilik öncesi çiftlere cinsel danışma hizmeti sağlanması, toplumun cinsellikle alakalı mitler konusunda aydınlatılması ve tüm bunlar için yasal altyapı oluşturulması gerektiğini söylüyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Genital bölge nasıl beyazlatılır? Bikini bölgesi renk açma yöntemleri