Cinsellikte kokunun önemi: Erkekler üreme potansiyelini böyle anlıyor

Vücut kokularının, güzel veya çirkin olarak ayrılmaktan çok daha öte bir işlevi var. Zürih Üniversitesi'nden araştırmacılar, kadınlık hormonu olan östrojen açısından zengin bir kokuya sahip olan kadınların, erkekler tarafından daha çekici bulunduğunu ortaya çıkardı. Erkekler koku yoluyla kadınların üreme potansiyelini anlıyor. Bu durum kendilerine uygun eşi seçmelerinde yardımcı oluyor.

14 Mayıs 2020, Perşembe 15:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Zürih Üniversitesi'nde koku ve çekicilik üzerine bir araştırma yapıldı. Araştırmacılar, üreme çağındaki kadınların vücut kokularının bir grup erkek tarafından değerlendirilmesini istedi. Sonuçlar ise oldukça ilgi çekiciydi.

En yüksek östrojen seviyelerine sahip kadınların çıkardığı koku tüm erkekler tarafından en hoş koku olarak değerlendirildi.

Deneyin sonucuna göre, erkeklerin en çekici bulduğu kadınlar, estradiol hormonu yüksek olan kadınlardı.


Östrojen, özellikle ergenlik sonrasında çok önemli bir hormon. Hem adet döngüsünün ve yumurta olgunlaşmasının hem de yumurtlama fonksiyonunun anahtar hormonu. Bu hormon, "üreyebilir olmanın göstergesi" olarak kabul ediliyor. Erkekler ise bu hormonun kokusuna oldukça duyarlı. Bu sayede erkekler, koklayarak kadınların üreme potansiyelini anlayabiliyorlar.

Kokudan üreme potansiyelinin anlaşılması, erkeklerin eş seçerken dikkat ettiği konulardan biri. Ancak doğuştan gelen bir özellik olduğu için çoğu erkek bunun farkında değil.

Üreme potansiyelinin yüksek olduğu eşler seçmek, insanın soyunun devam etmesine katkı sağlayacağı için atalarımızdan gelen ilkel bir seçim yöntemi olarak biliniyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gece geç saatlere kadar oturmak cinsel isteği azaltıyor