Çipli pasaportta KKTC unutuldu!

Çipli pasaportta KKTC unutuldu!

TC vatandaşı statüsündeki KKTC'liler yeni pasaport yönetmeliğinde unutulunca 2 bin kişi mağdur oldu

10 Kasım 2010, Çarşamba 14:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

AB'nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize kolaylığı getirmesi ve sehteciliği önlemek için uygulamaya konulan biyometrik pasaportlar, ilk etapta endişeleri de beraberinde getirmişti.

Kimi endişeler giderilse de bu kez de KKTC vatandaşları ve vatansızlar (haymatloslar) kötü bir sürprizle karşılaştı. KKTC vatandaşlarının 1999'da yürürlüğe giren 'Türk vatandaşlarının tüm pasaport haklarına sahiplik' maddesinin AB normlarındaki pasaport yönetmeliğine alınmadığı ortaya çıktı.

Yeni pasaportlarını almak için özellikle İstanbul ve Ankara Emniyet Müdürlükleri’ne başvuran KKTC'liler, 'Yönetmeliğe göre size pasaport veremiyoruz' yanıtıyla karşılaştı.

Akşam gazetesinin haberine göre unutkanlık nedeniyle iki bine yakın KKTC vatandaşı mağdur olunca Emniyet Genel Müdürlüğü'ne de şikayet yağdı. Bunlar arasında bürokratlar ve askerlerin de bulunması dikkat çekti.

ALBAY NATO’YA GİDEMEDİ

Çipli pasaport krizine son örnek ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli KKTC'li bir albay oldu. NATO görevi için yurt dışında çıkması gereken albay, pasaport süresini uzatmak istedi. Ancak KKTC'li olan albayın yönetmelik gereği yeni pasaport alamayacağı söylendi.

Bunun üzerine albayın pasaport alamadığı ve görevine gidemediği kaydedildi.

Şikayetlerin artması üzerine devreye giren İçişleri Bakanlığı, yayımladığı tamimde, yönetmelikten çıkartılan çipsiz (eski) mavi pasaportların kullanılabileceği söylendi. Ancak eski pasaportların basımı da durdulmuştu.

Çözüm için İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü çalışmalarını sürdürürken, KKTC konsolosu Devrim Altıok da ihmal olmadığını konunun hızla düzeltileceğini ifade etti.

Altınok, 'Teknik bir sorun var onun aşılması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde üst düzey toplantılar gerçekleştirilecek. Yeni bir sistem dünyada yavaş yavaş oturan bir sistem. Her geçiş döneminde sıkıntılar olur. Verilerin yüklenmesi zaman alır' diye konuştu.

VATANSIZLAR DA UNUTULDU

Kamuoyunda her hangi bir ülke vatandaşı olmayan ve vatansızlar olarak bilinen Haymatlos'ların da yeni yönetmelikte unutulduğu ortaya çıktı. Türkiye'de iki bin vatansız yaşadığı biliniyor. Yeni yönetmelikte yer almayan vatansızlar için nasıl bir düzenleme yapılacağı merak konusu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER MEB duyurdu! Yüz yüze eğitimle ilgili flaş açıklama