Çitalar Angola'ya geri döndü

Afrika ülkesi Angola'nın güneyinde on yıldan bu yana ilk defa çita görüldüğü belirtildi

19 Mart 2010, Cuma 13:58
A A
Çitalar Angola'ya geri döndü

Çita Koruma Fonu (CCF), 27 yıl (1975-2002) süren iç savaş yüzünden Angola’yı terk eden çitaların ülkeye döndüğünü duyurdu.

Merkezi Namibya’da bulunan CCF’de araştırmacı olan Laurie Marker, AFP’ye yaptığı açıklamada, "Angola’nın güneyinde çita izleri ararken iki tane çitaya rastlamamız bizi son derece memnun etti" dedi.

Marker, vahşi hayvanların Angola’ya dönmesinin bu ülke için ve özellikle biyolojik çeşitlilik açısından "son derece olumlu" bir gelişme olduğunu ve turizmin gelişmesine katkıda bulunacağını kaydetti.

Araştırmacılar, 2009 yılında da türü yok olmakta olan ve sadece Angola’da yaşayan 3 tane siyah antilop bulduklarını belirtmişti.

Latincesi "palanca negra" olan siyah antilop, Angola’nın milli sembolü olarak kabul ediliyor. Dünyanın en hızlı koşan hayvanı olarak bilinen çita, kısa mesafeleri çok büyük hızla aşabiliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.