Çıtır çıtır böreklerin 8 sırrı

Börek, beş çaylarının vazgeçilmezi... Çoğu zaman dışarıdan alınsa da evde de ağızda dağılan börek yapmak sandığınız kadar zor değil. İşte misafirlerinizin bir dilim daha isteyeceği çıtır börek yapmanın ipuçları…

28 Kasım 2017, Salı 10:40
A A
Böreğinizin hamurunu kendiniz hazırlıyorsanız...

Böreğinizin hamurunu kendiniz hazırlıyorsanız...

-Hamurunuza yağ katmaya ve hamuru yağ sürerek açmaya özen gösterin. -Hamurunuzun daha kolay kıvam alması ve pişerken çıtır çıtır olması için yoğurma sırasında içine süt katmayı ihmal etmeyin.

Böreğinizi hazır yufkadan yapıyorsanız...

Böreğinizi hazır yufkadan yapıyorsanız...

Hazır yufka böreğini çıtır çıtır yapmanın birçok yolu vardır. Bunların en önemlileri içine sürdüğünüz harçlardır.

-En basit ve pratik harç su ve sıvı yağ karışımından oluşur. Bir kap içinde eşit miktarda sıvı yağ ve suyu karıştırıp yufkanın katları arasına sürdüğünüzde daha önce yaptıklarınızdan daha gevrek bir börek elde edeceksiniz.

-Bir diğer basit yöntem ise sulu harçtan daha etkili olan sütlü harçtır. Önceki harçta olduğu şekilde süt ve sıvı yağı eşit miktarda karıştırın ve yufka katları arasına sürüp, böreğinizi bu şekilde pişirin.

-En etkili harçlardan biri ise sirkeli harçtır. Sirkeli harcı hazırlarken, bir kap içinde yarım su bardağı kadar sıvı yağ, biraz un ve tuzu iyice karıştırın. Ardından un ile eşit miktarda sirke ekleyip, boza kıvamına gelene kadar çatal yardımıyla çırpın. Sonrasında bu harcı yufkaların arasına sürüp, böreğinizi bu şekilde pişirin.

Sirkeli harcı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, hızlı bir şekilde hareket etmektir. Çünkü eğer hızlı davranmazsanız, harcınız katılaşıp, istemediğiniz bir kıvama gelebilir.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.