Cıva kirliliğine çare aranıyor

Dünya çapında 130'dan fazla ülkenin temsilcisi, insan sağlığı ve çevre için giderek daha ciddi bir tehdit haline gelen cıva kirliliğine çare aramak üzere İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geldi

14 Ocak 2013, Pazartesi 00:37
A A
Cıva kirliliğine çare aranıyor

Temsilcilerin hafta boyunca, cıva emisyonlarının azaltılması konusunda yasal olarak bağlayıcılığı bulunan bir anlaşma için müzakere edecekleri belirtildi. İsviçreli diplomat Franz Perrez, görüşmelerin ardından ortaya çıkacak anlaşmanın, katılımcı ülkeler tarafından yıl içinde uygulamaya konulmasının planlandığını kaydetti.

BM Çevre Programı’nın hafta ortasında yayımladığı bir rapor, dünyada okyanusların en üst tabakasındaki cıva kirliliğinin son yüzyılda ikiye katladığını ortaya koymuştu.

Zehirli bir madde olan cıva, kimyasal üretimde, başta altın olmak üzere küçük çaplı madencilikte kullanılıyor. Cıva kirliliğine ıskartaya çıkmış elektronik aletler de neden oluyor.

Denizleri kirleten cıva balıklarda birikiyor, bu yolla besin zincirine girerek, anne adaylarına ve çocuklara büyük sağlık riski oluşturuyor. Cenevre’deki görüşmelere, resmi temsilcilerle sivil toplum örgütleri de katılıyor.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.