Çizgisi varsa almayın! Gıdaların bayat ve sahte olduğunu nasıl anlarsınız?

Her gün tükettiğimiz gıdaların taze ya da katkı maddeli olup olmadığını anlamanız için uygulayabileceğiniz 10 kolay test... 

20 Nisan 2018, Cuma 10:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Balık

Balık

Taze balığın gözleri buğulu olmamalı ve  solungaçları da parlak ve kırmızı olmalıdır. Ayrıca bayat balığın pulları da döküntülü bir görünümde olur.  

Bal

Bal

Balı bir yüzeye akıtarak test edebilirsinizi: Sahte bal ince bir şekilde akar ve yüzeye yayılır. Gerçek bal ise kalın bir şekilde akacaktır. Balın tadı normalden daha tatlı ise içine şeker katıldığı anlamına gelir. 

Et

Et

Seçtiğiniz et tazayse üzerine parmağınızla bastırdığınızda iz kalmayacak kadar sağlam olmalıdır. Ortasından ikiye kestiğiniz etin rengi koyu fakat beyaz kontürlü ise ömrü katkı maddeleri ile uzatılmış demektir. Etinizi bir kağıt havlu ile kurulayın; taze et havlu üzerinde çok fazla nem ve kan bırakmamalıdır.

Dondurma

Dondurma

Dondurmanın içinde katkı maddesi varsa oda sıcaklığında çok daha çabuk eriyecek ve cıvık bir kıvam alacaktır. 

Peynir

Peynir

İçine sebze yağı eklenen peynirler kestiğinizde parçalanır ve kuruduğu zaman çatlaklar oluşur. Oda sıcaklığında bırakılan peynir kuruyup ortaya nem çıkarsa bu, peynir düşük kaliteli anlamına gelir. 

Süzme peynir

Süzme peynir

Süzme peynirin içinde nişasta olup olmadığını anlamak için üzerine bir parça iyot damlatın. Katkı maddeli peynirin rengi mora dönüşecek, saf olansa kahverengi bir renk alacaktır. 

Tavuk

Tavuk

Tavuk göğüsü tüketmeden önce üzerindeki beyaz çizgilere ve kalın katı yağlara dikkat edin. Bu, tavuğa büyüme hormonu verildiği ve tavukların çok hızlı bir şekilde büyüdüğü anlamına geliyor. Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta da tavuk etinin rengidir: Çiği tavuk eti sarımsı değil pembe olmalıdır.

Krema

Krema

İçinde katkı maddesi olan kremayı anlamak için bir kaşık kremayı bir bardak sıcak suyun içine koyun. Krema suyun içinde homojen bir şekilde dağılırsa kremanız katkısızdır, suyun üzerinde bir tabaka oluşuyorsa içinde katkı maddesi vardır. 

Dondurulmuş sebze ve meyveler

Dondurulmuş sebze ve meyveler

Dondurulmuş meyve ve sebzelerin üzerinde kar ve buz parçaları varsa düzgün bir şekilde dondurulmamış ve çözüldüğünde tadı bozulacak anlamına gelir. 

Yeşillikler

Yeşillikler

Satın aldığınız yeşillikleri elinde tuttuğunuzda iki yandan sarkıyorsa ve rengi gereğinden fazla koyu bir yeşilse bu bayat oldukları anlamına gelir. Taze olanların rengi her zaman doğal, parlak bir yeşildir. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Nemlendiricinin az bilinen faydaları