Clinton'dan Suriye'yi uyardık açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'deki kimyasal silahların kullanılması ya da bazı grupların eline geçme ihtimali konusunda, "Sorumlulardan hesap sorulacağı şeklinde apaçık mesaj gönderdik" dedi

05 Aralık 2012, Çarşamba 20:41
A A
Clinton'dan Suriye'yi uyardık açıklaması

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO dışişleri bakanları toplantısının ardından basına açıklama yapan Clinton, "Endişemiz çaresizliği artmaya devam eden Esad rejiminin kimyasal silahlara başvurması ya da kimyasal silahlar üzerindeki kontrolünü Suriye içinde faaliyet gösteren çok sayıdaki gruptan birine kaptırmasıdır. Bu konuda sahip olduğumuz mutlak mutabakat çerçevesinde bunun kırmızı çizgiyi geçmek olacağı ve sorumlulardan hesap sorulacağı şeklinde apaçık mesaj gönderdik" dedi.

Clinton, Suriye’de siyasi dönüşümün mümkün olan en kısa sürede başlaması gerektiğini vurgulayarak birleşen muhaliflere destek sözü verdi. Hillary Clinton, "Suriye’yle ilgili NATO’da büyük endişe mevcut fakat Türkiye’yi savunma konusunda büyük dayanışma var" ifadesini kullandı.

Clinton, "NATO, Türkiye’ye Patriot gönderme kararıyla büyük bir takdiri hak ediyor çünkü bu kadar üye ülkeler arasındaki dayanışmayla son derece uyumlu. Bunun tamamen savunma amaçlı olduğu yapılan ortak açıklamada da yeraldı. Saldırı ya da başka amaç olmayacak. Bunun Suriye’de devam eden büyük trajediyle ilgili dikkatleri illaki artırmasına gerek yok. Fakat Suriyelilere Türkiye’nin NATO müttefiklerinin tam desteğine sahip olduğu yönündeki açık mesajı verecek" şeklinde konuştu.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yıldızların kırmızı halı defilesi