Çocuğum olacak mı?

Profesör Doktor Teoman Kadıoğlu erkeklerin cinsellikle ilgili sorunlarını ve sorularını cevaplıyor, merak edilen konularda tıbbi yanıtlar veriyor...

24 Ekim 2018, Çarşamba 08:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Genelevde olmadı

Genelevde olmadı

21 yaşındayım. İlk cinsel deneyimimi genelevde yaşadım ve birleşmenin orta yerinde hüsrana uğradım. Hoşlandığım bir kız var ve yakın zamanda cinsel ilişkiye gireceğimizi düşünüyorum. Onunla birlikte olurken de aynı sorunla karşılaşır mıyım acaba?

Sorununuz sanırım psikolojik, cinsel ilişki sırasında strese girmek, endişelenmek cinsel organın sertliğini aniden kaybetmesine neden olan fiziksel mekanizmaları tetikleyebilir. Doğru ortamda ve doğru kişi ile başarılı olacağınızı umuyorum ama sorun devam ederse bir üroloji uzmanı ile görüşün. Ufak bir destek ile her şey düzelecektir.

 

Prostat ameliyatı oldum

Prostat ameliyatı oldum

2 yıl kadar önce radikal prostatektomi ameliyatı oldum. Hâlâ idrarımı tutamıyorum. 8 ay önce botoks yaptırdım, netice alamadım. Bazı günler azalsa da devam ediyor. Bana ne tavsiye edersiniz? Ereksiyon sorunu da yaşıyorum. İdrar sorununu hallettikten sonra protez taktırmayı düşünüyorum. Bana yardımcı olacak altenatif bir yöntem ya da ilaç var mı?

Prostat kanserini tedavi amacıyla yapılan ameliyatlardan sonra idrar kaçırma ve iktidarsızlık görülebilir. İktidarsızlık oluşmaması için uygun vakalarda sinirlerin korunması hedeflenir, buna rağmen sorun çıkarsa ilaçlar ve son çare olarak mutluluk çubuğu denilen silikon protezler takılabilir. İdrar kaçırma sorunu zamanla azalırsa da bazı kişilerde mesane boynuna enjeksiyonlar hatta artifisyel sfinkter denilen protezlerin takılması da gerekebilir. Bu konuda deneyimi olan üniversite kliniklerine başvurmanızı öneririm.

Erken mi boşalıyorum?

Erken mi boşalıyorum?

26 yaşındayım. Cinsel ilişkiye girdiğim zaman eğer kondom kullanıyorsam boşalma sürem 10 dakika oluyor. O an başka şeyler düşünerek bu süreyi uzatıyorum. Kondom kullanmadan girdiğim ilişkilerde boşalma sürem 1- 2 dakika oluyor. Benim sorunum erken boşalma mı?

Herhangi bir sorununuz yok. Kondom kullanmaya devam edin. Zamanla tecrübeniz arttıkça kendinizi daha iyi kontrol edebileceksiniz.

Yine mi ameliyat?

Yine mi ameliyat?

24 yaşındayım. Nisan’da varikosel ameliyatı oldum. İki taraf da tekrarladı. Renkli ultrason çektirdim. Yeniden ameliyat gerekiyormuş. Çaresi yok mu? Hep ameliyat mı olmalıyım?

Varikosel tanısı sadece ultrasona bağlı olarak konulmaz. Ayrıca, varikosel nüks etmez, ameliyattan sonra varikoselin devam etmesi ameliyatın yeterli olmamasından kaynaklanır. Mikrocerrahi harici teknikler en iyi ellerde yapılsalar dahi yüzde 40 kadar bu durum ortaya çıkabilir. Ameliyatın yeterli olması halinde tekrarlanması da gerekmez. Bu konuda deneyimli bir merkezi, bir üniversite kliniğini tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

 

Krem faydalı olur mu?

Krem faydalı olur mu?

Prezervatif kullanırken bile erken boşalma oluyor. Anestezik kremlerin faydası olur mu?

Cinsel birleşme gerçekleştikten sonra her iki partneri de tatmin edecek makul süre geçmeden erkeğin boşalarak cinsel organının gevşemesi ve cinsel ilişkinin zamansız olarak sonlanmasına erken boşalma denir. Pratikte bu duhulden sonra ilişkiyi aktif olarak en az 3-5 dakika sürdürebilmektir. Burada önemli olan partnerlerin uyumudur. Bazı çiftler çok daha kısa sürede beraberce orgazm olurken bazılarında bu süre belirgin şekilde uzayabilir. Hem kadının hem erkeğin fazla uzayan cinsel ilişkiden fiziksel olarak rahatsız olması mümkündür. Bu sorun çoğunlukla psikolojik kökenlidir. Cinsel yaşamda acemilik, partnere alışık olmama, rahat ortamda olmama gibi çeşitli etkenlerden kaynaklanabilir.

Çocuğum olacak mı?

Çocuğum olacak mı?

33 yaşındayım. Sperm testi yaptırdım; 20 milyon çıktı. Acaba bu sonuçlarla çocuğum olur mu?

Çocuk olması sadece sperm testinden anlaşılmaz. Spermiyogram adı verilen bu test çok hassas bir tetkik olup 3 günlük (ne daha çok, ne daha az) cinsel perhiz sonrası ve bazı hususlara çok dikkat ederek ve özel bir ortamda verilmelidir. Sonuçların güvenilir olması için bu testi çalışan laboratuvar elemanının bu konuda bilgili ve deneyimli olması şarttır. Otomatik sperm sayımı yapan makineler güvenilir değildir.

Şeker yüzünden mi?

Şeker yüzünden mi?

45 yaşındayım. Şeker hastasıyım. Diyabet sertleşme sorununa nasıl yol açıyor?

Damar ve sinirler üzerine olan zararlı etkisi sertleşme bozukluğu riskini artırıyor. Şeker hastalarının yarısı hayatlarının bir döneminde sertleşme bozukluğu yaşıyor. 60 yaş üzeri şeker hastalarında kalıcı sertleşme bozukluğu görülme oranı yüzde 50’ye kadar çıkıyor. Kontrol altına alınmamış şeker hastalığı sertleşme bozukluğu riskini daha da artırıyor. Bunun yanında şeker hastalığı sinir sisteminde kalıcı hasara yol açabiliyor. Hastalar tarafından ayak altlarında yanma, uyuşukluk ve karıncalanma olarak hissedilen bu durum, penise giden sinirlerde de hasara yol açarak sertleşme bozukluğuna neden oluyor. Son dönemde ‘Sertleşmem olmuyor’ diye başvuran hastalara açlık kan şekeri düzeyi kontrolü yapılması tavsiye ediliyor.

 

Çocuğum olur mu?

Çocuğum olur mu?

30 yaşındayım. Sol testisimde bir kitle tespit edildi. Tahlillerimi gönderiyorum. Yine de ameliyat gerekli mi? Baba olur muyum?

Testisinizde bir tümör saptandıysa mutlaka ameliyat gerekecektir. Bu operasyonda önce yumurtanızdan bir parça alınarak ameliyat sürerken incelenir. Duruma göre gerekirse organ alınabilir. Tek testis ile çocuk sahibi olmak mümkündür. Arzu ederseniz önlem olarak spermlerinizin dondurularak depolanmasını sağlayabilirsiniz. Testis kanseri sonrası kısırlık tek testisli kalmaktan değil, ameliyat sonrası uygulanan kemoterapinin mevcut testiste de sperm üretimini bozmasından kaynaklanmaktadır.

6 aydır ağrı geçmiyor

6 aydır ağrı geçmiyor

22 yaşındayım. Top oynarken bir arkadaşımla çarpıştım. Sol yumurtamın üst tarafı ezilmiş. 6 ay oldu ama ağrıyor. Şimdi de sperm sayısı azaldı, suyu arttı. Ne yapmam gerekiyor?

Menideki sperme ait değişiklikleri göz ile görebilmek ve bu durumdan çeşitli neticeler çıkartmak çok yanıltıcı bir durumdur. Bu şekilde herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Androloji konusunda çalışan bölümü olan bir laboratuvarda spermiyogram tahlili yaptırmalısınız.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Eşinizi kendinize bağlamak için yapacağınız 10 rutin