Çocuğumun okula hazır olup olmadığını nasıl anlarım?

Çocuğun okula hazır olup olmadığı uzmanlar tarafından gerçekleştirilen testlerle anlaşılabiliyor

25 Eylül 2018, Salı 11:56
A A
Çocuğumun okula hazır olup olmadığını nasıl anlarım?

Okul olgunluğunu “Çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi açısından belirli bir düzeye gelmesi, okulda kendisinden beklenilenleri başarılı bir şekilde yerine getirmeye hazır olması” olarak tanımlayan Uzm. Klinik Psikolog Aynur Sayım, “Okula karşı geliştirilen ilk yıllardaki olumsuz algı kişinin tüm akademik ve ruhsal yaşantısına etki eder. Ebeveynler, çocuklarının tüm gelişim alanlarında yaşıtlarına paralel gelişim sergilediğinden emin olmalı. Bu süreç çocuğun okula başlayana kadar olan genel gelişim süreciyle ilgili” diye konuştu.

Bireysel farklılıklar nedeniyle okul olgunluğunun çocuktan çocuğa göre değişmesiyle birlikte bireysel farklılıkların da da olgunluğu etkilediğini ifade eden Uzm. Klinik Psikolog Aynur Sayım, "Çocuğun okula hazır olup olmadığı ya da okula başlama yaşı, okula hazırlık testleri ve gelişim değerlendirmeleri ile mümkün olabiliyor. Belli alanlarda yetersizlik yaşayan çocukların okul sürecinde de desteklenmeleri gerekir" dedi.

NÖROPSİKOLOJİK TARAMALAR YAPILIYOR

Çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanları tarafından uygulanan testlerde okula çocuğun okul olgunluğuna sahip olup olmadığı tespit edilebiliyor. Anaokulu ve anasınıfına başlayan çocuklarda uygulanan söz konusu testler, ilköğretim çağındaki çocuklara da uygulanabiliyor. 

Okul olgunluğu testleri ile çocuğun okula başlayabilmesi için gerekli olan beceri düzeyinin yapılan nöropsikolojik tarama ile tespit edilmesi amaçlanıyor. Desteklenmesi gereken alanlar var ise çocuk-aile-okul önerilerini içeren bireysel bir program oluşturulması hedefleniyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.