Çocuğunuz ateşlendiğinde bu hataları yapmayın (Yüksek ateş felce neden olmaz)

Bakteri ve virüslerin soğuk havada daha fazla güçlenmeleri çocukların kış aylarında pek çok mikropla karşılaşmalarına neden oluyor. Bağışıklık sisteminin ilk koruması yetersiz kalınca da vücut bu mikropları yok etmek için sıcaklığını yükseltmeye başlıyor. Çocuklarda görülen yüksek ateş ise hiç kuşkusuz her ebeveynin kâbusu. Peki bu durumda ne yapmak gerekiyor? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Korkmaz bilgi verdi

07 Şubat 2019, Perşembe 10:46 Son Güncelleme:
A A

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Korkmaz, aslında vücuttaki ateş ölçülü olduğu sürece endişelenmeye gerek olmadığına dikkat çekerek, “Ateş bağışıklık sistemini uyarıyor ve enfeksiyonlara karşı vücudun savaşını daha da artırıyor. Toplumdaki yaygın inanışın aksine yüksek ateşin beyne zarar vermesi için 41,5 derecenin üzerine çıkması gerekiyor. Bu tablo da genelde enfeksiyonlarda çok çok nadir olan bir şeydir.

Yani ateş beyne zarar vermez, felce neden olmaz ve kendi başına ölüme yol açmaz. Yüksek ateş havale yapabilir ama bu korkulacak bir hastalık değildir. Çocuğunuzun beyninde kalıcı bir hasar bırakmaz” dedi.

Ancak çocukların ateşi yükseldiğinde ebeveynlerin yine de bazı hatalı davranışlardan kaçınmaları gerekiyor. Gereksiz yere ve hızlı ateş düşürmek vücudun mikroplarla savaşma gücünü azaltıyor. Bunun yanı sıra vücudun hızlı düşen ısıya adaptasyonu zor olacağı için ateşli nöbet riskini artırıyor.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Korkmaz yüksek ateşte ebeveynlerin kaçınmaları gereken hataları anlattı, önemli uyarılarda bulundu:

1-SİRKE, ALKOL VE SOĞUK SU KULLANMAYIN!

1-SİRKE, ALKOL VE SOĞUK SU KULLANMAYIN!

Pansuman veya banyo için alkol, sirke veya soğuk su kullanmayın. Çünkü çok soğuk su ile sirke damarlarda büzüşmeye ve mikropları öldürecek olan makrofajların enfeksiyon bölgesine iletilmesinde zorluğa veya titreme sonucu ısı üretiminin artışına yol açıp ateşli havale riskini artırıyor. Alkol de deriden emilerek zehirlenmeye yol açabiliyor. Ilık suyla ıslatmış olduğunuz bir bezle boyun, yüz, el bilekleri, diz, koltuk altı, kasık kıvrımları ve karın üzerine pansuman yapın. Pansuman yerine çocuğunuza ılık suyla duş da aldırabilirsiniz.

2-TİTRİYOR DİYE ÜZERİNİ SIKICA GİYDİRMEYİN

2-TİTRİYOR DİYE ÜZERİNİ SIKICA GİYDİRMEYİN

Çocuğunuza ince ve gevşek giysiler giydirin. “Titriyor diye üşüdüğünü düşünerek üzerini sıkıca giydirmeyin ve sakın sıkıca sarmayın” uyarısında bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Korkmaz, "Sıcaklık yüksek ateşin artmasına yol açıyor ve bunun sonucunda ateşli havale riskini yükseltiyor. Üşüyor veya titriyorsa üzerine ince bir örtü örtmeniz yeterli gelecektir" dedi.

3-ODA ISISINI YÜKSELTMEYİN

3-ODA ISISINI YÜKSELTMEYİN

Çocuğunuz yüksek ateş nedeniyle titriyorsa ortam ısısını kesinlikle yükseltmeyin. Bunun nedeni ise vücut ısısının yükselmesi sonucu ateşli havale riskini artırması. Oda ısısını 21-22 derece arasında tutmaya çalışın.

4-VÜCUDUN SUSUZ KALMASINI ENGELLEYİN

4-VÜCUDUN SUSUZ KALMASINI ENGELLEYİN

Vücudumuzun yüzde 80’den fazlası sudan ibaret ve ateş yükseldiğinde vücuttan ısı kaybederiz. Bu yüzden sıvı alımını artırarak vücudun kaybettiği sıvıyı yerine koyup ateşin düşmesini ve toksinlerin atılmasını sağlarız. Sıvı kaybını karşılamak için çocuğunuza bol sıvı verin.


5-YAĞLI VE ZOR SİNDİRİLEN GIDALARLA BESLEMEYİN

5-YAĞLI VE ZOR SİNDİRİLEN GIDALARLA BESLEMEYİN

Ateş sırasında vücut mikroplarla savaşırken zor sindirilen ağır besinleri parçalamakta zorlanıyor ve bunu yaparken metabolizmayı hızlandırdığı için ateşi artırıyor.

BU BELİRTİLER VARSA ZAMAN KAYBETMEYİN!

BU BELİRTİLER VARSA ZAMAN KAYBETMEYİN!

• Üç-dört aylıktan daha küçükse,


• Ateşle birlikte kasılma, şuurda bir değişiklik olduysa, dalgınlık varsa,


• Yediği her besini kusuyorsa,


• Yoğun bir solunum sıkıntısı varsa, yani sık nefes alıyorsa ya da nefes almada zorluk çekiyorsa,• Vücutta döküntü varsa,


• Daha önce ateşli havale geçirdiyse ya da diğer çocuklarınızda ateşli havale hikayesi varsa,


• Burun akıntısı ve hapşırık gibi yakınmaların yanı sıra 38 derece civarında seyreden ateşi 3 günü geçtiğinde zaman kaybetmeden doktora başvurmanız çok önemli.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bu önerilerle sigarayı bırakın!