Çocuğunuzla konuşurken 8 kurala dikkat

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Muhammed Mehtar çocuklarla koronavirüs hakkında konuşurken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattı. İşte her yaş çocukla koronavirüsü konuşmanın yolları…

18 Mart 2020, Çarşamba 08:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Okul öncesindeyse ölümden söz etmeyin

Okul öncesindeyse ölümden söz etmeyin

Çocuğunuzla koronavirüsü önlemler üzerinden konuşun. Hastalığın içeriğiyle ilgili çok fazla detaya girmeyin. Kaygısını çok artıracağı için ölümden bahsetmeyin. Kendisini nasıl koruyacağını, hapşırdığında ya da öksürdüğünde mendil kullanması gerektiğini anlatın. Ellerini nasıl yıkaması gerektiğini birlikte uygulayarak anlatın. 

Okul çağında saklamayın, abartılı bilgiler de vermeyin

Okul çağında saklamayın, abartılı bilgiler de vermeyin

Okul çağındakilere yukarıdaki önlemelere ek olarak sorulan sorulara anlayabilecekleri düzeyde kısa ve net yanıtlar verin. Hastalığı “Bir şey yok” gibi saklama eğiliminde olmayın ama “Bu hastalıkta akciğerler şişer, durur” gibi abartılı bilgiler de vermeyin. Dışarıda hapşıran ya da öksüren birinden uzak durması gerektiğini aralarında en az 1-2 metre mesafe kalmasını öğütleyin. 

Sosyal medyadan uzak tutun

Sosyal medyadan uzak tutun

Okul öncesi ve okul çağı çocuklarını sosyal medya ve haber bültenlerinden tamamen uzak tutun. “Vaka sayısı arttı, bu kadar kişi öldü” gibi bilgilere maruz kalmasını engelleyin. Çocukların ölümü soyut olarak akıllarında tutmaları zor, bu tür bilgiler sadece onların kaygılarını artırır. Yetişkinler için tasarlanmış haberlerin çocuklarda endişeye sebep olabileceğini unutmayın. 

Aşırı korumacı olmayın

Aşırı korumacı olmayın

“Önlem aldık, güvendeyiz, hijyene dikkat ediyoruz, bize hiçbir şey olmaz, merak etme her şeyi hallettik” gibi söylemlerden kaçının. Bu cümleleri çok sarf etmek ailenizden ya da çevrenizden birinin karantinaya alınması ya da kaybı gibi durumlarda sizi yalancı duruma düşürür. Ne o kadar “Her şey koruma altında, harika” ne de kaygı yaratan sözlerle yorum yapın. Süreci çocuğun soruları üzerinden yürütün. Ekstra bilgi vermeyin. 

Yanında sürekli virüs konuşmayın

Yanında sürekli virüs konuşmayın

Anne-baba çocuğun yanında sürekli kaygıyla virüs haberini konuşursa çocuklarda sürekli tehdit algısı oluşur. Dünya tehlikeli, güvensiz ve korkutucu bir yer algısıyla ve hastalık kavramıyla zihinleri dolar. 

Ergenlikte soru için rahat ortam yaratın

Ergenlikte soru için rahat ortam yaratın

Ergenlik artık “Ölüm nedir?”, “Hastalık belirtileri nelerdir?”, “Hastalık nasıl sonuçlanabilir?” gibi soruların yanıtlarının bilindiği bir dönemdir. Bilimsel terimler kullanmadan, detaylı ama kısa, öz bilgiler verin. Bulguların öksürükle başladığını, hastalığın temasla insanlardan birbirine nasıl geçtiğini anlatın. Bütün soruları rahatça sorabileceği bir ortam yaratın. Hastalıkla ilgili bilgileri sosyal medyadan değil sizden öğrenmesini sağlayın.

Ergenlikte sağlık, beden gibi konular çok sorgulanır. Obsesif kompulsif bozukluk (takıntı hastalığı) ergenlikten önce belirtiler verse de bu dönemde tetiklenebilir. Çocuğunuzda obsesif bir zemin varsa ve günün çok önemli bir bölümünde elini yıkıyor, sabun kullanımı artıyor, el yıkama süresi uzuyor örneğin 20 saniye değil de 2-5 dakikaya çıkıyor, her yeri dezenfekte etmeye başlıyorsa artık günlük işlevler bozulmuş demektir. Bu durumda hemen destek almak gerekir. 

İlgi istediğinde yanında olun

İlgi istediğinde yanında olun

Çocuğunuz sizden daha fazla ilgi bekleyebilir. Endişeleri, korkuları ve soruları hakkında konuşmak isteyebilir. Onu dinleyecek birine sahip olduklarını bilmeleri önemlidir, ona mutlaka zaman ayırın. 

Fırsatı değerlendirin

Fırsatı değerlendirin

Eğitime ara verilmesini çocuklarla birlikte geçirebileceğiniz bir fırsat gibi düşünün. İmkanınız varsa açık havada egzersizler yapın. Çocuğun online eğitim çalışmalarına ayak uydurmasına yardımcı olun. 

Bunları öğretin

Bunları öğretin

  • Hasta kişilerden uzak dur.
  • Öksürürken ya da hapşırırken mendil kullan ya da ağız ve burnunu dirsek içiyle kapat.
  • Gözlerine, burnuna ve ağzına dokunmaktan kaçın.
  • Ellerini sık sık sabun ve suyla yıka (20 saniye).
  • Sabun yoksa el dezenfektanı kullan. (Yüzde 60-95 alkol bazlı)
  • İnsanlarla arana en az 1-2 metre mesafe koy.

Özgür Gökmen ÇELENK / POSTA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklarla koronavirüs hakkında nasıl konuşulmalı?