Çocuğunuzun size bağımlı olmasını engelleme yolları

Çocuğunuzun sizi sevmesini ancak bağımlı olmamasını istiyorsanız, çocuklarda anneye bağımlılık sorunlarına karşı Psikolog Sena Sivri'den ebeveynlerin çocuklarına nasıl davranması gerektiğine dair bilgiler aldık.

01 Ekim 2021, Cuma 15:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

  • Çocukların ayrışmaya dair en büyük korkuları terk edilmekle ilgili oluyor. Pandemi sürecinde de sürekli anneyle beraber olan çocuklar, kreşe, okula veya bakıcısına giderken ilk olarak terkedilmekten korkuyor ve tepkilerini bu doğrultuda veriyorlar. Çocuğunuza onu terk etmediğinizi net olarak anlatmalı, güvence vermelisiniz. 
  • Karşılıklı iletişimi geliştiren ve çocuğunuzun duygusal gelişimine katkıda bulunacak olan aktiviteler yapmayı alışkanlık haline getirin. 

Bu haber ilginizi çekebilir: Basit şakalarınız ya çocukların büyük korkuları oluyorsa?

Kendi kaygılarınızı ona yansıtmayın

Kendi kaygılarınızı ona yansıtmayın

Çocukta gelişen kaygılar genelde ebeveyne ait kaygılar oluyor. Ebeveyn olarak kendi kaygınızın farkında olmalı ve bunu yönetebilmelisiniz. Aşırı kaygılı, korumacı ebeveyn tutumundan uzak durun. 

Çocuğunuzun kendisine ait sorumluluklarını siz üstlenmeyin!

Çocuğunuzun kendisine ait sorumluluklarını siz üstlenmeyin!

  • Çocuğun sorumluluğu altında olan şeyleri onun yerine tamamlamayın. Gelişen yetileri doğrultusunda kendi başına bir şeyler yapmasına izin verin ve onu teşvik edin. 
  • Özgüvenini destekleyici, şevk verici, motive edici söylemlerde bulunun, “bırak senin yerine ben yaparım”, “onu sen yapma, aman bir şey olur” gibi korkutucu, çocuğu geri tutan söylemlerden kaçının. 

Soğukkanlı olun!

Soğukkanlı olun!

  • Anne sakin kalamadığında çocuğun yaşadığı kriz daha uzun sürüyor. Ayrılmanız gereken anlarında çocuğunuzun verdiği tepkilere karşı soğukkanlı durun, kontrolü elinizde tutun. 
  • Sabırlı olmanız, bu ayrışma sürecine zaman tanımanız, geri adım atmamanız, baş edemediğinizi hissettiğinizde uzman desteği almanız da bağımlı bir ilişkiyi önlemede son derece önemli role sahip.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER "Evyah! Çocuğum bana bağımlı mı?" | Çocuklarda anneye bağımlılık sorunları