Çocuk masallarla büyümeli

Çocukların gelişiminin güçlenmesi, anne ile arasında bağın kuvvetlenmesi için masallar çok önemli...

26 Ağustos 2009, Çarşamba 13:15
A A
Çocuk masallarla büyümeli

Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Güzide Soyak masalın çocuk gelişimi üzerindeki etkilerini anlattı:

Masal, çocuklar için keyifli ve eğitici bir etkinliktir. Sayfaları çevirmek ile başlayan ilk kitap ile ilgili deneyimleri ilerleyen dönemlerde anne ve çocuk arasındaki bağın güçlenmesi içinde önemli bir araca dönüşür. Sadece eğlenmez, aynı zamanda olayları sırası ile anlamayı, neden sonuç ilişkisi oluşturmayı, bazen kahramanlarla duygusal bağ kurmayı da öğrenir. Çocuğunuza öğretmek istediğiniz bilgileri ya da vermek istediğiniz mesajları masallar üzerinden daha kolay ulaştırabilirsiniz. Düşünme sistemleri, masalların içerisindeki düş ürünlerini, hikayelerini sorgulamamasına neden olur. Ortak paylaşılan keyifli bir oyunun parçası iken zaman içerisinde, gelişiminin güçlenmesi ile ayrıntıları irdelemeye başlar. Gerçek hayatta sihirli ayna arar ya da konuşan bir hayvanın olmasını ister. Bunların olmadığını anlar.

RESİMLERE BAKMAK BİLE FAYDALI

Dil gelişimi ve öğrenme becerilerinin gelişiminde önemli bir aşama olan kitap okuma çocuğun hayatında çok erken dönemlerden itibaren yer almalıdır. İlk aylardan itibaren kitapların resimlerine birlikte bakmak ve küçük hikayeler oluşturmakla başlanabilir. Okul öncesi dönem masal ve hikaye kitaplarının ve kendi düş ürünlerininn en çok ilgi çektiği dönemlerdir. En sevdiği kitabı ya da masalının olmasına sıklıkla bu dönemde rastlarız. Düzenli bir şekilde yapılan okumalar hem ilişki hem de bu alışkanlığın kazanılmasında önemli rol oynayacaktır. Çocuğun oyuncak taleplerinin içerisine kitap alma teklifini de sunmalısınız. Görsel anlamda ilgi çeken resimlere sahip olan bir masal kitabı ile daha fazla ilgilenicektir. Masal kitaplarının alışverişini birlikte yapmak ve okunacak kitabı birlikte seçmek motivasyonunu artıracaktır.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.