Çocuk oyuncakları nasıl temizlenir?

Bebekler doğduktan belirli bir süre sonra oyuncaklarla oynamaya başlar ve çok uzun süre oyuncaklara olan ilgisi devam eder. Oynanan oyuncaklar belirli sürede bir yıkanmazsa hastalık habercisi olabilir. Peki, çocuk oyuncakları nasıl temizlenir? Çocuk oyuncakları temizleme yöntemleri haberimizde.

08 Ağustos 2020, Cumartesi 11:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bebeklik döneminden itibaren kullanılmaya başlayan ve çok uzun süre kullanılmaya devam eden oyuncaklar belirli sürelerde temizlenmesi gerekir. Peki, çocuk oyuncakları nasıl temizlenir? Çocuk oyuncakları temizleme yöntemleri haberimizde.

Oyuncakları temizlerken çocuklar için güvenli deterjanlar kullanın

Çocuklar, 0-2 yaş arası dönemde çevrelerindeki objeleri ağızlarına götürerek keşfetmeye çalışıyor. Bu esnada oyuncakların üzerindeki mikroorganizmalar ve alerjen maddeler kolayca vücutlarına girip hastalıklara yol açabiliyor. Bu nedenle çocuk oyuncakları nasıl temizlenir, temizlik sırasında hangi ürünler kullanılmalıdır öğrenmek gerekiyor.

Oyuncakları mikroplardan arındırmak için antimikrobiyal temizleyiciler kullanılıyor. Fakat bu tür kimyasallar çocuklarda alerjilere yol açabiliyor, oyuncakların renginin ve yapısının deforme olmasına neden olabiliyor. Bu yüzden uzmanlar, oyuncakların temizliğinde sabun, karbonat gibi kolayca durulanabilen temizleyicilerin, anti alerjik bebek deterjanlarının veya sirke gibi doğal antiseptiklerin kullanılmasını öneriyor. Yıkanarak temizlenmesi mümkün olmayan oyuncakların ise kuru temizleme gibi kimyasal işlemler yerine buharlı temizleme gibi ısıl dezenfeksiyon yöntemleriyle temizlenmesi tavsiye ediliyor.


Pelüş çocuk oyuncakları nasıl temizlenir?

Pelüş çocuk oyuncakları nasıl temizlenir?

Doldurulmuş hayvan şeklindeki pelüş oyuncaklar, çocukların favori oyuncakları arasında yer alıyor. Tekstil kaplamalı bu oyuncaklar, çamaşır makinesinde kolayca yıkanabiliyor. Düğme, pul, boncuk gibi detayları olan pelüş oyuncaları yıkamak için yıkama topları kullanılabiliyor. Böylece oyuncakların yıkama sırasında zarar görmesi de engellenebiliyor.

Etiketinde çamaşır makinesinde yıkanamayacağı belirtilen pelüş oyuncaklar ise deterjanlı ılık su kullanılarak elde yıkanabiliyor. Deterjan kalıntılarının oyuncaklarda birikmesini önlemek için oyuncakları bol suyla durulamak gerekiyor. Yıkama sonrasında kurutma makinesi kullanmak; tekstil yüzeylerde renk solmasına yol açabildiğinden oyuncakların güneş ışığı altında, temiz, düz bir zemin üzerinde doğal yollarla kurutulması en sağlıklı ve en güvenli yol olarak görülüyor.


Plastik ve ahşap oyuncakları temizlerken bu yöntemleri kullanın

Plastik ve ahşap oyuncakları temizlerken bu yöntemleri kullanın

Isıya dayanıklı sert plastikten üretilmiş oyuncaklar bulaşık makinesinde yıkanabiliyor. Bu oyuncakları mikroplardan arındırmak için makinelerin hijyen programı kullanılıyor. Deterjan olarak doğal içerikli bulaşık deterjanlarının veya sabun türevi temizleyicilerin tercih edilmesi öneriliyor. Makineye sığamayacak kadar büyük olan oyuncaklar, oyuncak sepetleri ve oyun evleri karbonatlı suyla silinerek temizlenebiliyor. Emzik, çıngırak, diş kaşıyıcı gibi ağızla doğrudan temas halinde olan oyuncakların ise kaynar suda 8-10 dakika bekletilmesi gerekiyor.

Ahşap oyuncaklar, suya dayanıklı boyalarla boyanmışsa tıpkı plastik oyuncaklar gibi yıkanarak temizlenebiliyor. Fakat işlenmemiş ahşaptan üretilmiş oyuncaklar suyla temas ettiklerinde formlarını kaybedebiliyor ve çok zor kuruduklarından küflerin gelişimine zemin hazırlayabiliyor. Bu tür oyuncakların seyreltilmiş sirke veya boraks çözeltileriyle ıslatılmış bir bezle silinip kurulanması tavsiye ediliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evden çalışan çocuklu ebeveynlere 5 öneri