Çocuk sahibi olduktan sonra cinsel hayat biter mi?

Evli çiftlerin hayatları da cinsellikleri de çocuk sahibi olduktan sonra ister istemez değişiyor. Karı kocanın arasına 3. kişi olarak giren çocuk bütün düzeni değiştirirken çiftlerin cinsel hayatını da etkiliyor. Peki bu nasıl oluyor? Cinsel hayat gerçekten bitiyor mu? Konuyu uzmanı anlatıyor...

18 Nisan 2019, Perşembe 08:28 Son Güncelleme:
A A

Evli çiftlerin cinsel yaşamı hakkında yazılan, çizilen, duyulan ya da görülen birçok hurafe var. Çocuktan sonra monotonlaşan yatak odası hikayeleri mi ararsınız, haftada bire düşen sevişme buluşmaları mı? Bunların ne kadarı doğru bilinmez ama bebekten sonra evliliğin özellikle de cinsel yaşamın şekil değiştirdiği doğru. Neticede iki kişinin arasında giren üçüncü kişi çocuksa, eskisine yakın bir cinsel hayata kavuşmak yıllar alabiliyor. Konuyla ilgili Psikolojik Danışman Yılmaz Erdal, merak edilenleri cevaplıyor… 

ÇOCUĞUN ANNE-BABAYLA UYUMASI CİNSEL HAYATI NASIL ETKİLİYOR?

ÇOCUĞUN ANNE-BABAYLA UYUMASI CİNSEL HAYATI NASIL ETKİLİYOR?

Hamilelik sırasında ve doğum sonrasında anne-babaların cinsel hayatlarında zorluklar yaşanabiliyor. Çocukla uyumaya devam etmek anne-babaların cinsel hayatını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

ANNE VE BABAYLA UYUMASI KAÇ YAŞINA KADAR DOĞRU?

ANNE VE BABAYLA UYUMASI KAÇ YAŞINA KADAR DOĞRU?

Öncelikle çocukla aynı yatakta uyumak ‘kötü’ bir durum değil. Ama çok geç yaşlara kadar sürekli olarak aynı yatakta veya odada uyumak çocuğun bazı becerilerinin gelişmesini engelleyebiliyor. Farklı kültürlerde farklı doğrular var. Yani bu konunun tek bir doğrusu yok. Bizim kültürümüz açısından, çocuğun sürekli olarak anne ve babayla aynı yatakta veya aynı odada uyuma sürecinin 2-3 yaş aralığında sonlanması ideal. Çocuğun düzenli olarak okula veya kreşe gitmeye başlamadan önce kendi başına güvenli bir şekilde uyumayı öğrenmesi bir yandan çocuğun bir yandan da anne ve babanın kendini iyi hissetmesini sağlıyor.

ODAYI KAÇ YAŞINDA AYIRMAK GEREKİYOR?

ODAYI KAÇ YAŞINDA AYIRMAK GEREKİYOR?

En geç 2-3 yaş aralığında yatağı, odayı bir sorun olmaktan çıkarıp, çocuğun huzurla, güvenle uyuyabildiği bir alana çevirebilmek gerekiyor. Oda ayırma süreci çocuk okula başladıktan sonraki bir döneme kalmamalı. Böylece çocuğun okula uyumu kolaylaşır. Anne-babayla birlikte uyuyan çocukların okula başlama sürecinde zorluklar yaşanabiliyor.

BİRLİKTE UYUMAKTA ISRARCI OLURSA NE YAPMALI?

BİRLİKTE UYUMAKTA ISRARCI OLURSA NE YAPMALI?

Tutarlılık ve süreklilik göstermek şart! Çocuğun ısrar etmesi duruma uyum sağlamakta zorlandığı anlamına geliyor. Bunun için tutarlı bir şekilde, belirlediğiniz programa uymanız, çocuğunuzun size ve böylece kendine güvenmesini sağlıyor. Sözlerinizi sürekli değiştirmeniz sizi çocuğunuzun gözünde güvenilmez yapabiliyor.

ÇOCUKLARLA CİNSELLİK NASIL KONUŞULMALI?

ÇOCUKLARLA CİNSELLİK NASIL KONUŞULMALI?

Utanmadan ve utandırmadan. Erken yaşlarda soyut kavramlar kullanılmamalı. ‘Seni leylekler getirdi’ gibi gerçekçi olmayan bilgilere sığınılmamalı. Konuşurken; utanmamaya ve çocuğun yaşına uygun olmayan fazla bilgiler vermemeye dikkat edin.

ÇOCUĞUN ANNE YA DA BABAYI ÇIPLAK GÖRMESİNİN SAKINCALARI VAR MI?

ÇOCUĞUN ANNE YA DA BABAYI ÇIPLAK GÖRMESİNİN SAKINCALARI VAR MI?

Erken dönemde çocuğun anne ve babayı çıplak görmesinin hiçbir sakıncası yok. İki yaştan itibaren bu durumun giderek azalması ve sonlanması iyi olur. Çocuğun kendi bedeninin sınırlarını bilmesi, kendini koruyabilmesi için anne ve babanın kendi bedenlerinin sınırını çizmesi gerekiyor. ‘Banyodayım, üzerimi değiştiriyorum’ gibi uyarılar çocuğun ilişkilerde nerede duracağı bilgisini öğrenmesine yardımcı oluyor. Böylece bu sınırı geçmemeyi, biri geçerse de kendini korumayı öğrenebiliyorlar.

EBEVEYNLERLE BİRLİKTE UYUYAN ÇOCUKLARIN CİNSEL KİMLİKLERİ KÖTÜ ETKİLENİYOR MU?

EBEVEYNLERLE BİRLİKTE UYUYAN ÇOCUKLARIN CİNSEL KİMLİKLERİ KÖTÜ ETKİLENİYOR MU?

Çocukla sağlıklı bir şekilde birlikte uyumak onu olumsuz yönde etkilemiyor. Bu süreç, erken çocukluk döneminde sonlanmazsa özgüven ve bireyselleşme sürecini etkiliyor. Cinsel kimliğin bu durumdan doğrudan etkileneceğini söylemek ise doğru olmaz.

Kaynak: Hürriyet


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ekranlar çocukların beyinini yavaşlatıyor